Ni vsaka sončna elektrarna za vse, zato morate izbrati premišljeno
V dobi naraščajočih okoljskih izzivov in vse večje potrebe po trajnostnih energetskih rešitvah postaja vprašanje uporabe sončne energije vse bolj aktualno. Sončne elektrarne, ki omogočajo pridobivanje električne energije iz obnovljivega vira – sonca, predstavljajo privlačno možnost za številne gospodinjstva in podjetja. Toda kdaj se v resnici splača investirati v sončno elektrarno? Sončne elektrarne so postale ena izmed najbolj priljubljenih alternativnih virov energije po vsem svetu, vključno s Slovenijo. Njihova priljubljenost raste zaradi vedno večje okoljske ozaveščenosti, napredka v tehnologiji in ugodnih finančnih spodbud.Eden najpogostejših vprašanj, ki se pojavlja med potencialnimi investitorji je: ali oziroma kdaj se dejansko splača investirati v sončno elektrarno?
Kako deluje sončna elektrarna?
Sončna elektrarna je sistem elementov, preko katerih se sončna energija pretvori v električno, ki je primerna za uporabo v gospodinjstvih. Solarni moduli sestavljeni iz sončnih celic absorbirajo sončno svetlobo in jo pretvorijo v enosmerni tok.Razsmernik nato enosmerni tok pretvori v izmenični tok, ki je primeren za uporabo v gospodinjstvu. Višek se shrani v posebne baterijske sisteme in se uporabi ponoči ali v dneh, ko ni sonca.
Vrste sončnih elektrarn
Poznamo več vrst sončnih elektrarn:● Klasična (domača) sončna elektrarna – tovrstna sončna elektrarna, kjer se solarni moduli postavijo na strehi, je najpogostejša. Postavitev je zelo enostavna, hkrati pa modul ščiti strešno kritino pred UV sevanjem.● Integrirana sončna elektrarna – taka izvedba povsem pokrije strešno kritino, največkrat jo lahko vidimo na novogradnjah, kjer solarni moduli nadomestijo strešno kritino, hkrati pa se zmanjšajo stroški.● Prostostoječa sončna elektrarna – je primerna za neizkoriščena zemljišča.● Otočni sistemi – primerni za počitniške hiške, kamp prikolice, vikende, planinske koče oziroma vse objekte, ki so lokacijsko bolj oddaljeni in ni dostopa do omrežja z električno energijo. Delujejo popolnoma neodvisno od javnega električnega omrežja.● Balkonska sončna elektrarna – je idealna za vse, ki živijo v bloku, kjer ni dostopa do strehe. Tovrstna sončna elektrarna se namesti na balkonu ali terasi. Velikost sončne elektrarne v tem primeru je manjša, zato je primerna za pokrivanje manjšega dela potreb po električni energiji.Ni vsaka sončna elektrarna za vse, zato morate izbrati premišljeno. Napačno izbrana lokacija, ki je ključna za rentabilno delovanje sončne elektrarne spada namreč med glavne pasti sončne elektrarne.
Kakšne so prednosti sončne elektrarne?
Sončne elektrarne so ključen element prehoda k trajnostni in obnovljivi energiji, hkrati pa imajo številne druge prednosti:● Energetska neodvisnost - s proizvodnjo lastne električne energije se lastniki sončnih elektrarn zaščitijo pred nihanji cen energije na trgu. To pomeni večjo finančno stabilnost in predvidljivost stroškov.● Varovanje okolja - sončne elektrarne proizvajajo čisto, obnovljivo energijo, ki ne oddaja toplogrednih plinov. To pomeni, da s prehodom na sončno energijo zmanjšujemo svoj ogljični odtis in prispevamo k zmanjšanju onesnaževanja ter ohranjanju naravnih virov.● Investicija, ki se povrne - čeprav začetna investicija v sončno elektrarno morda ni zanemarljiva, dolgoročni prihranki običajno upravičijo stroške. Solarne plošče imajo dolgo življenjsko dobo (20-25 let ali več), kar pomeni, da bodo lastniki uživali v nižjih stroških elektrike več desetletij.● Prihranek pri plačilu električne energije - ena izmed glavnih prednosti sončnih elektrarn je zmanjšanje mesečnih računov za elektriko. S proizvodnjo lastne električne energije lahko gospodinjstva in podjetja znatno zmanjšajo odvisnost od komercialnih ponudnikov električne energije, kar posledično privede do nižjih stroškov.Ravno prihranek na stroških je največji faktor, ki vpliva na odločitev o postavitvi sončne elektrarne. Vendar pa je treba poudariti, da je donosnost odvisna od več dejavnikov, med drugim nanjo vplivajo:● Vrsta sončne elektrarne● Moč elektrarne● Osončenost lokacije● Naklon in usmeritev strehe● Vremenski vplivi
Kdaj se investicija povrne?
Misel na samooskrbo z električno energijo je privlačna za vse več ljudi, a številni se sprašujejo, ali se sončna elektrarna sploh splača oziroma kdaj se jim bo investicija sploh povrnila. Kot smo že omenili, je donosnost sončne elektrarne odvisna od več dejavnikov, med katerimi je najbolj ključna vrsta in moč elektrarne.Veliko pa je odvisno tudi od količine elektrike, ki jo posamezno gospodinjstvo porabi. Načeloma velja, da večja kot je poraba elektrike, hitreje se naložba povrne. Na donosnost vpliva tudi sama začetna cena sončne elektrarne.
Sončna elektrarna - koliko lahko mesečno prihranim?
Dejanski mesečni prihranek je odvisen od več dejavnikov, vendar pa lahko gospodinjstva, ki namestijo sončno elektrarno pričakujejo znatno zmanjšanje mesečnih računov za elektriko. Ob pravih pogojih je lahko prihranek do 50 %, v idealnih primerih pa tudi do 75 %.In kdaj se dejansko splača postaviti sončno elektrarno? Sončne elektrarne se izplačajo, ko uspešno pokrijejo potrebo po električni energiji v objektu, hkrati pa omogočijo zmanjšanje stroškov elektrike.
Ključne besede: sončna elektrarna, vpliv, investicija