Postavitev spletne strani še nikoli ni bila tako enostavna! Pa je res, kar pravijo? Da jo lahko postavi praktično vsak – kar brez znanja programiranja in spletnega oblikovanja?
Nekaj bo vsekakor na tem. Dandanes namreč obstaja precej tako imenovanih CMS sistemov, ki postavitev spletne strani močno olajšajo in pohitrijo. Že več let daleč najbolj priljubljen ostaja WordPress in prav nič ne kaže, da bi njegovo vodilno mesto v bližnji prihodnosti prevzel drug sistem. Po podatkih W3Techs naj bi WordPress trenutno uporabljalo že več kot 63 % vseh spletnih strani, ki temeljijo na CMS sistemu.
Pa je postavitev spletne strani na brezplačnem sistemu WordPress res tako enostavna? Bi se je lahko lotili tudi vi? Vsekakor. Če boste sledili navodilom v nadaljevanju, zagotovo lahko spletno stran postavite sami. In to ne zgolj “eno izmed mnogih”, temveč spletno stran, ki bo izgledala profesionalno. Želite tudi funkcionalnost spletne trgovine? Seveda, zakaj pa ne!
Korak #1: Poskrbite za kakovostno osnovo
Preden se lotite postavitve spletne strani, morate poskrbeti za osnove. Brez njih namreč ne bo nič. Sem sodijo registracija domene, zakup spletnega gostovanja in namestitev SSL certifikata. Vam ni kaj dosti jasno, o čem pišemo? Pojdimo lepo po vrsti.A) Registracija domeneDomena bo naslov na spletu, kjer bo dostopna vaša spletna stran. To je torej tisti zapis, ki je sestavljen iz dveh delov, in sicer iz imena domene ter domenske končnice (.si / .com / .net / .eu / …). Prvi korak bo torej registracija domene, ki jo opravite na spletni strani katerega izmed mnogih registrarjev. Svetujemo vam, da se odločite za slovenskega registrarja NEOSERV, saj je na trgu prisoten že več kot 20 let, poleg cenovne ugodnosti pa slovi po izjemni kakovosti storitev.
Registracijo domene lahko v le nekaj korakih opravite na njihovi spletni strani. Enostavno v iskalnik domen vpišete domeno, ki jo želite uporabiti za svoj spletni projekt, iskalnik pa vam bo takoj vrnil informacijo, ali je želena domena na voljo za registracijo. Če jo je pred vami registriral že nekdo drug, se boste morali domisliti česa drugega (ali izbrati drugo domensko končnico). Ko boste prosto domeno našli, pa jo le dodate v košarico in sledite nakupnim korakom.B) Spletno gostovanjeVaša spletna stran bo sestavljena iz številnih datotek in map, v katerih bodo med drugim shranjene tudi slike. Prav tako bo del WordPress spletne strani predstavljala podatkovna baza, v kateri bodo shranjena besedila prispevkov, opisi izdelkov in marsikaj drugega. Gre torej za veliko količino podatkov, ki morajo biti nekje shranjeni. Kje? Na računalniku oz. strežniku, ki bo neprestano povezan v svetovni splet.
Spletno gostovanje pomeni najem prostora na strežniku. Ne le v tujini, tudi v Sloveniji deluje precej ponudnikov spletnega gostovanja. Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj izbrati domačega ponudnika, npr. bližina strežnika obiskovalcem spletne strani, ki vpliva na hitrost nalaganja spletišča, in tehnična podpora v slovenskem jeziku. Tudi v tem primeru vam svetujemo, da izberete ponudnika NEOSERV, saj pri njem sledijo trendom in najboljšim praksam, posodabljajo strojno in programsko opremo ter zagotavljajo vrhunsko storitev z izjemno podporo naročnikom.
Pri NEOSERV ponujajo različne vrste spletnega gostovanja, znotraj njih pa tudi različne pakete. Če se na to ne spoznate in boste spletno gostovanje naročili prvič, bo vsekakor najbolje, da se obrnete direktno nanje in jim poveste, kakšno spletno stran ali spletno trgovino želite postaviti. Svetovali vam bodo ustrezen paket gostovanja, verjetno pa boste deležni še kakšnega nasveta glede same postavitve spletnega mesta.C) SSL certifikatZadnji element kakovostne osnove, na kateri boste gradili svojo spletno stran, je SSL certifikat. Gre za varnostni certifikat, s katerim se šifrira podatke, ki se prenašajo med spletnim mestom in njegovimi obiskovalci. Čeprav se vam morda zdi, da ga ne potrebujete, ste lahko prepričani v nasprotno. Če ne zaradi drugega, pa že zato, ker ga iskalnik Google tretira kot pozitiven signal in posledično spletno stran med rezultati iskanja uvrsti višje.Da spletna stran uporablja SSL certifikat, prepoznate po URL naslovu, ki se prične s https://. Zadnja črka v tem zapisu, torej “s”, pomeni “secure”, kar kaže na to, da je prenos podatkov šifriran. Pri NEOSERV nudijo tako brezplačne kot plačljive SSL certifikate. Za preprosto “hobi” spletno stran bo zadostoval brezplačni, v primeru spletišča za podjetje ali spletne trgovine pa bo bolje, da se odločite za plačljivega. Vsekakor vam bodo pri omenjenem ponudniku predstavili vse lastnosti in prednosti posameznih certifikatov ter vam svetovali ustreznega.
Korak #2: Namestitev sistema WordPress
Z zakupom spletnega gostovanja gostovanja pri NEOSERV boste prejeli dostop do nadzorne plošče cPanel. V njej lahko urejate vse v povezavi z zakupljenim paketom gostovanja, npr. na strežnik nalagate datoteke, dodajate e-poštne predale, urejate posredovalnike e-pošte in podobno. Prav tako pa lahko prek nadzorne plošče v le nekaj korakih namestite WordPress.
1. Po vpisu v nadzorno ploščo cPanel poiščite sekcijo ikon “Security” in kliknite na “Let’s Encrypt SSL”. Na seznamu boste našli svojo domeno in ob njej povezavo “+ Issue”. Kliknite nanjo, nato še enkrat na modri gumb “Issue” in počakajte trenutek, da se namestitev SSL certifikata zaključi. Če imate SSL certifikat nameščen že od prej, ta korak preskočite.
2. S klikom na ikono NEOSERV v levem zgornjem kotu se vrnite na začetno stran nadzorne plošče cPanel. Poiščite sekcijo “Softaculous Apps Installer” in kliknite na ikono “WordPress”. Odprlo se vam bo orodje Softaculous, kjer boste zagledali kratek opis sistema WordPress. Tu boste našli tudi gumb “Install Now”. Kliknite nanj.
3. Izpolnite vsa polja na namestitveni strani. Ker ste v prvem koraku že poskrbeli za namestitev SSL certifikata, izberite protokol “https://” oziroma “https://www”. Bodite pozorni na to, da polje “In Directory” ostane prazno. Določite naslov in kratek opis svoje spletne strani, izpolnite podatke o skrbniškem računu (uporabniško ime, geslo, e-naslov), izberite želeni jezik ter s klikom na gumb “Install” poženite proces namestitve sistema WordPress.
4. Po le nekaj sekundah boste zagledali obvestilo, da je bil WordPress uspešno nameščen. Izpisani bosta tudi dve povezavi – prva bo vodila do vaše pravkar kreirane spletne strani, druga pa do administracije, prek katere boste svojo spletno stran urejali.
Korak #3: Izbira in namestitev grafične predloge
Po uspešni namestitvi sistema WordPress boste opazili, da vaša spletna stran že ima neko podobo. Samodejno bo namreč nameščena preprosta grafična predloga in nekaj malega vzorčne vsebine. Ne skrbite, vaše spletno mesto bo že kmalu izgledalo povsem drugače. Mnogo bolj profesionalno! Da bo res tako, vam priporočamo, da se odločite za namestitev plačljive grafične predloge. Lahko bi sicer namestili tudi brezplačno, vendar vam bo po vsej verjetnosti že kmalu žal, da niste namenili nekaj deset evrov, zaradi katerih bi vaša stran lahko izgledala precej bolje.
1. Obiščite spletno stran ThemeForest.net. To je izjemno priljubljen in obsežen direktorij grafičnih predlog za različne namene. V zgornjem meniju poiščite povezavo “WordPress” in kliknite nanjo. Odprla se vam bo kategorija profesionalnih WordPress grafičnih predlog, kjer boste zagotovo našli takšno, ki bo ustrezala dejavnosti, s katero se želite predstaviti na svoji spletni strani.
2. Vsaka grafična predloga na prej omenjenem spletnem mestu ima možnost predogleda, do katerega pridete s klikom na gumb “Live Preview”. Grafično predlogo, ki vam je všeč, natančno preklikajte in si zamislite, kako bi vanjo vdelali svoje slike, besedilo, video posnetke, kontaktne obrazce in podobno. Če potrebujete spletno trgovino, se prepričajte, da jo izbrana predloga podpira. Ko najdete popolno grafično predlogo za svoj projekt, opravite spletni nakup in si jo prenesite na računalnik.
3. Vpišite se v administracijo svoje WordPress strani, in sicer tako, da za URL naslovom domene dopišete /wp-admin (primer: https://www.vasadomena.si/wp-admin). Nato se prek navigacije na levi strani pomaknite na “Videz” -> “Teme”. Kliknite na gumb “Dodaj novo” ter povsem na vrhu na gumb “Naloži temo”. Namestite grafično predlogo, ki ste jo v prejšnjem koraku prenesli na računalnik, in jo aktivirajte.
4. Zdaj vaša spletna stran že izgleda nekoliko drugače, vendar zaenkrat še ne najbolje. Čas je, da uvozite vzorčno oziroma “demo” vsebino, s čimer boste dosegli, da bo vaša stran izgledala povsem enako kot grafična predloga, ki ste si jo na ThemeForest.net ogledovali v 2. koraku. In kako namestiti vzorčno vsebino? Sledite dokumentaciji oz. navodilom kupljene grafične predloge. Običajno morate v WordPress administraciji odpreti nastavitve predloge ter poiskati gumb, prek katerega uvozite celotno vzorčno vsebino. Postopek uvoza lahko traja nekoliko dlje (npr. do 5 minut).
Korak #4: Prilagoditev grafične predloge
Pred vami je le še zadnji, najbolj zabaven korak – prilagoditev grafične predloge svojim željam. Zdaj se torej pravo delo šele začne. Vzorčna besedila boste spremenili v svoja lastna, prav tako boste nameščene slike nadomestili s svojimi, uredili kontaktne obrazce, prilagodili barve in fonte, dodali na spletno stran svoj logotip, na blog vnesli prispevke, ki ste jih napisali sami, in še marsikaj drugega.
Zagotovo se boste na začetku nekoliko lovili in se spraševali, kje se urejajo posamezne reči. Marsikaj boste lahko prilagodili prek nastavitev grafične predloge. Spreminjajte posamezne nastavitve in sproti preverjajte, kako se spremembe odražajo na spletni strani. Preizkusite različne strukture “glave” in “noge” spletišča, testirajte različne barve in fonte … ter se na ta način dobro spoznajte z vsemi možnostmi, ki vam jih grafična predloga ponuja.
Za konec pa še nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo prišli prav:• Vse glavne strani spletnega mesta urejate prek “Strani”, objave na blogu pa prek “Prispevki” – oboje najdete v levi navigaciji WordPress administracije.• Slike in PDF dokumente na spletno stran nalagate prek “Predstavnost” -> “Knjižnica”.• Določene dele spletnega mesta, denimo stranski stolpec na blogu, elemente v nogi spletne strani in podobno, urejate prek “Videz” -> “Gradniki”.• Kako bodo strukturirane povezave (npr. URL-ji prispevkov na blogu), urejate prek “Nastavitve” -> “Trajne povezave”. Če imate spletno stran postavljeno že dlje časa, nastavitev trajnih povezav ne spreminjajte, saj lahko sprememba negativno vpliva na uvrstitve vaše spletne strani v spletnih iskalnikih (npr. Google.si).• Nove funkcionalnosti (npr. prikazno okno, kontaktni obrazec) na spletno stran dodajate z uporabo vtičnikov, ki jih namestite prek “Vtičniki” -> “Dodaj nov”. V desnem zgornjem kotu boste našli iskalnik, s katerim lahko brskate med neskončnim številom brezplačnih WordPress vtičnikov.• Namestite, aktivirajte in nastavite vtičnik za varnost (npr. Wordfence Security), vtičnik za SEO optimizacijo (npr. Yoast SEO) in vtičnik za predpomnjenje oz. pohitritev spletišča (npr. WP Super Cache).• Ko boste končali s prilagajanjem kupljene grafične predloge svojim željam, izbrišite vso vzorčno vsebino, ki je ne potrebujete: strani, prispevke, kontaktne obrazce, slike itd.
Želimo vam veliko užitkov ob ustvarjanju svoje prve WordPress spletne strani!
Ključne besede: neoserv, wordpress, najhitrejše gostovanje, ssl certifikati, cms sistemi