Občina Litija se je na pobudo Europe Donne Slovenija odzvala projektu "Rožnate pletenine 2017".
Občina Litija se je na pobudo Europe Donne Slovenija odzvala projektu "Rožnate pletenine 2017". Gre za akcijo ozaveščanja o raku dojk, kjer bodo organizatorji v rožnate pletenine ovili drevesa po različnih občinah Slovenije.
V ponedeljek, 2. 10. 2017, so tako tudi mesto Litija preplavile rožnate pletenine. Ovita drevesa v centru mesta bodo mimoidoče ves oktober opozarjala na pomen osveščanja o raku dojk, preventivnega samopregledovanja in zdravega načina življenja.
Ob dogodku so sodelujoči pripravili krajši program. Glasbeno točko je pripravil Vrtec Litija v sodelovanju z varovankami Doma Tisje, enota Litija. Krajši nagovor sta podala direktorica Doma Tisje, Vida Lukač in župan Občine Litija, Franci Rokavec. Program je zaključila varovanka Doma Tisje z avtorskim recitalom, v duhu rožnatega oktobra.
V akciji »Rožnate pletenine« sodelujejo: Občina Litija; OŠ Litija; OŠ Litija, podružnica s prilagojenim programom; Vrtec Ribica Litija; Dom Tisje, enota Litija; Društvo upokojencev Litija; Univerza za tretje življenjsko obdobje Litija in Šmartno pri Litiji; Knjižnica Litija in Šmartno pri litiji; Izobraževalni center GEOSS, Kork Sava, OŠ Gradec, POŠ Sava in ustvarjalne posameznice.
-
O projektu Europe Donne Slovenija »Rožnate pletenine 2017«
Že tretje leto v času Rožnatega oktobra za en mesec ovijemo drevesa, ki mimoidoče opozarjajo na pomen osveščanja o raku dojk, pomenu preventive, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja po bolezni. S pleteninami osveščamo z ustvarjalnostjo ter povezujemo številne članice Europe Donne, različne organizacije ter ustvarjalne posameznice in posameznike, da skupaj povežemo ˝rožnate niti za zdravje˝.
Ustvarjalnost neposredno povezujemo s skrbjo zase in svoje zdravje, saj s kvačkanjem in pletenjem razvijamo fino motoriko rok, mišljenje, ročne spretnosti, vztrajnost, razumevanje in upoštevanje navodil. Vse te lastnosti potrebujemo tudi za uspešno soočanje z boleznijo, nudi nam občutek uspešnosti ter pozitivno vpliva na samopodobo. S projektom spodbujamo medgeneracijsko in medsektorsko sodelovanje, saj smo vključili občine, rokodelska društva, domove za upokojence, ljudske univerze, različna društva in nevladne organizacije kot tudi odločevalce v lokalnih skupnostih, bolnice z rakom in njihove svojce ter posameznike iz več kot šestdeset občin po Sloveniji.
Ključne besede: Občina Litija, Europa Donna, rak dojk, rožnati oktober, roza pletenine