Včeraj sta ministrica za obrambo RS Andreja Katič in župan občine Kočevje dr. Vladimir Prebilič podpisala pogodbo o brezplačnem petletnem najemu podzemnega objekta K-35, ki se nahaja v še vedno strogo varovanem območju Škrilja v kočevskih gozdovih. Podzemni objekt K-35 oz. tajni bunker je bil namenjen zagotavljanju komunikacijske podpore podzemnemu zaklonišču Gotenica, ki bi bil v primeru izrednih razmer namenjen zaščiti takratnega slovenskega komunističnega vodstva, na čelu z Matijo Mačkom.
Objekt je bil zgrajen med leti 1953 in 1957, in sicer po podobnem konceptu kot ostali podzemni objekti v tedanji socialistični Jugoslaviji. Gradile naj bi ga skupine izkušenih rudarjev in minerjev, odličnih obrtnikov ter zapornikov. Gradnjo objekta je komunistična oblast držala v strogi tajnosti. Vsi udeleženci so bili varnostno preverjeni in so morali o gradnji popolnoma molčati, zato še danes ni znano, na kakšen način so gradili in kakšno tehnologijo so uporabljali. O objektu ne obstaja nobena dokumentacija. Obstaja le nekaj skic izrisanih na roko, ki so jih narisali vzdrževalci na podlagi spoznanj in izkušenj, ki so jih pridobili pri izvedbi vzdrževalnih del. Vse do zdaj javnost o tem tajnem bunkerju ni vedela nič.
Objekt je bil načrtovan kot popolnoma avtonomen in naj bi avtonomnost zagotavljal za tri mesece bivanja v njem. Grajen je na način, da bi ostal nepoškodovan ob atomskem napadu, kar omogoča kompenzacijski jašek v vhodnem delu ter vrata, ki neprodušno zaprejo objekt. Električno energijo zagotavljata dva elektro agregata, ki jih poganjata ladijska motorja. Voda se zagotavlja iz vodne žile v hribu. Objekt je opremljen z rezervoarji za gorivo. Izpuhi so speljani preko posebnih filtrov, ki naredijo izpuh praktično neviden. Stene so grajene dvojno in poleg trdnosti zagotavljajo tudi drenažo za meteorno vode. Objekt, ki je 80 metrov pod površjem, ima 500 metrov hodnikov, šest podzemnih sob in dva zasilna izhoda, v njem pa je stalna temperatura 16 do 18 stopinj C.
Komunistična oblast je zgradila za takratne razmere prestižni objekt, ki pa ni bil nikoli v operativni uporabi. Treba pa ga je bilo vzdrževati, kar ni bilo poceni. Vsa trenutna oprema v objektu je avtentična. Edina naprava, ki še vedno stalno deluje v objektu, je klimat, ki objekt ohranja v brezhibnem stanju.
Slovenska vojska je z bunkerjem upravljala od julija 1991, včeraj pa ga je ministrstvo za obrambo predalo v brezplačno uporabo Občini Kočevje za obdobje petih let. Objekt fizično ne smejo spreminjati, saj bi v primeru izrednih razmer znova stopil v operativno uporabo. Občina Kočevje bo nadalje objekt predala v uporabo Zavodu za Turizem in kulturo ter Pokrajinskemu muzeju Kočevje, ki že imata pripravljene načrte za izvajanje turističnih programov.
"Gre za objekte, ki so v bistvu ostanek hladne vojne v tem prostoru in tudi pomemben del slovenske zgodovine. Vsakdo lahko zavzame stališče, kakšen del zgodovine je to bil, prav pa je, da jo poznamo," je ob predaji objekta dejal župan Vladimir Prebilič in nadaljeval: "Možno je ostati praktično sto dni brez zunanje pomoči, tudi če bi prišlo do atomskega udara. Predvidevala se je možnost, da bi se uporabilo nuklearno orožje proti Jugoslaviji in za te namene so bili zgrajeni ti objekti."
Uradno bo objekt v funkciji za turistične obiske od 1. junija, ko bo začel sprejemati prve goste. "Obisk bo prav poseben, saj bo nadzorovan, prepovedano bo tudi snemanje in fotografiranje. Obiskovalci pa bodo res stopili v misteriozni svet, saj v objektu ne delujejo tudi mobilni telefoni. Lahko bi rekli, da bo to popoln odklop od sveta," so še povedali na kočevski občini.
Ključne besede: