Letošnja občinska proslava ob dnevu državnosti je bila v petek, 20. junija v večernih urah, tako kot je v navadi, po maši za domovino, v cerkvi sv. Štefana v Ribnici.
V prvih vrstah so poleg nekaterih vidnejših predstavnikov občine sedeli predvsem uniformirani gasilci, vrh policije, veterani vojne za Slovenijo, policijski veterani, skavti, ki so s svojimi prapori pripomogli k slovesnemu vzdušju. Program, ki ga je povezovala simpatična Tjaša Čampa, so obogatili člani godalnega orkestra Glasbene šole Ribnica, kitarist Daniel Eyer, Oktet Gallus, Mešani župnijski pevski zbor Ribnica, učenki OŠ dr. Franceta Prešerna Ribnica Aneja Žagar in Neja Golež, ki sta brali oz. recitirali nagrajeni avtorski deli učenk Maše Klun in Mojce Drobnič.
Iz govorov župana Jožeta Levstka, osrednjega govornika Aleša Hojsa, predsednika združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, in pridige župnika in dekana mag. Antona Berčana smo lahko zaznali optimistične poglede na prihodnost, željo o prenehanju neprijetnih delitev. Aleš Hojs je dodal, da je dan državnosti najpomembnejši dan v letu in da bomo krizo vrednot, ekonomsko in ostale krize z vidika ekonomske pravičnosti, z enakimi možnostmi za vse, presegli le s svojimi lastnimi dejanji. Od vsakega posameznika je torej odvisno, kako in zakaj se bo odločil v življenju, izpostavil pa je tudi pričakovanje mladih generacij, ki želijo živeti bolje in pozabiti na to, kar je bilo slabo.
Na slovesnosti je župan Jože Levstek podelil tudi dve županovi priznanji. Dobila sta ju umetnostni zgodovinar dr. Lojze Gostiša in podjetnik Andrej Lovšin.
Lojze Gostiša se je v svojem dolgoletnem delovanju zapisal dokumentiranju življenja in dela nekaterih ključnih osebnosti slovenske arhitekture, likovne umetnosti in umetnostne zgodovine. Že leta 1968 je z razstavo v Narodni galeriji opozoril na opus Jožeta Plečnika in s tem prispeval k prevrednotenju njegovega pomena za razvoj arhitekture v 20. stoletju. Ob tem je raziskoval tudi delo Janeza Vajkarda Valvasorja, spremljal delovanje pionirja slovenske umetnostne zgodovine dr. Izidorja Cankarja ter sledil ustvarjanju enega najpomembnejših akterjev v zgodbi slovenske moderne umetnosti Franceta Miheliča. Novembra 2013 je dr. Lojze Gostiša zbirki Galerije Miklova hiša podaril devetindvajset Miheličevih del iz tega obdobja in se pred enim mesecem znova vrnil v Ribnico z drugim delom donacije, ki obsega še 106 slik, risb in grafik, večinoma nastalih v nekoliko poznejšem obdobju.
Andrej Lovšin je svoje prve izkušnje v gradbeništvu nabiral v podjetju Riko Hiše, najprej v proizvodnji, nato kot vodja montažne skupine, kasneje kot konstruktor in na koncu kot vodja oddelka priprave dela, kamor je vključeval tudi razvoj. Svojo poklicno pot je pred dvema letoma nadaljeval v novomeškem podjetju Armat kot vodja razvojnega oddelka. Podjetje je poznano po kakovostni gradnji montažnih objektov, energetskih sanacijah in razvoju funkcijskih prezračevanih fasadnih sistemov. Andrej je kot vodja razvoja in investicij razvil inovativni fasadni sistem Artdesign, ki ga je javna agencija Spirit Slovenija leta 2013 v okviru 8. Slovenskega foruma inovacij razglasila za eno najbolj inovativnih rešitev. Leta 2013 je Gospodarska zbornica Slovenije podjetju Armat podelila srebrno priznanje za najbolj inovativno podjetje na državni ravni, za kar je s svojim inovativnim fasadnim sistemom Artdesign zaslužen ravno Andrej Lovšin.
Slovesnost se je zaključila s krajšim koncertom Ribniškega pihalnega orkestra, ki je na parkirišču pred cerkvijo požel glasen aplavz, ter s krajšo pogostitvijo.
Ključne besede: