V torek so Svet za les, oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Občina Sodražica v dvorani Osnovne šole dr. Ivan Prijatelj Sodražica odprli razstavo Čar lesa, katere namen je promocija rabe lesa za izdelke. Poleg avtorja razstave, prof. dr. Franca Pohlevna iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, Oddelka za lesarstvo, sicer predsednika organizacijskega odbora in pobudnik projekta Čar lesa, so o pomenu lesa spregovorili še prof. dr. Igor Potočnik dekan Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, župan občine Sodražica Blaž Milavec in ravnateljica šole prof. Majda Kovačič Cimperman. V kulturnem delu programa so nastopili učenci 3. Razreda sodraške šole pod mentorstvom Milene Bracović ter učenci otroškega in mladinskega pevskega zbora pod vodstvom zborovodkinje Mojce Kramar Gorinšek.
Ob strokovnih srečanjih, posvetih in predstavitvah so bile promocijske razstave Čar lesa že na pomladnem sejmu gradbeništva, energetike, komunale in obrti v začetku aprila v Gornji Radgoni, sredi maja v veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma, konec maja v Mestni hiši v Ljubljani.
Z osveščanjem ljudi o trajnostnem razvoju in sonaravnih materialih je potrebno začeti v razvoju mladih že zgodaj, da bodo v prihodnosti voljni sprejemati človeku ter naravi prijazne odločitve. Tako je razstava namenjena predšolskim otrokom, osnovnošolcem, dijakom, kot tudi študentom in ostalim.
»Predelava lesa ter uporaba lesnih izdelkov je za znižanje emisije toplogrednih plinov bistvena in lahko v največji možni meri prispeva k normalizaciji podnebja. Za prihodnost in obstanek človeštva bo les nedvomno odločilen, pa ne le kot energent, ampak predvsem kot gradivo za objekte in izdelke (v gradbeništvu se porabi od 40 % do 50 % vse energije). Drevesa namreč tekom rasti iz zraka absorbirajo ogljikov dioksid (fotosinteza), ki je nato v obdobju uporabe še nadalje uskladiščen v lesnem izdelku. Po drugi strani pa je proizvodnja izdelkov iz lesa energetsko nepotratna in prispeva k manjši porabi energije. Mlajše generacije in družba nasploh se tega dejstva vse premalo zavedamo,« je povedal prof. dr. Franc Pohleven.
Da bi te cilje dosegli, bi morali našo industrijo preusmeriti v proizvodnjo lesnih izdelkov z najvišjo dodano vrednostjo. Vendar predelava lesa (industrija) brez potrošnje ne bo zaživela. Zato moramo čim bolj osveščati potrošnike, da se bodo zavestno odločali za izdelke ter objekte iz lesa (promocija rabe lesa). Povpraševanje po lesnih izdelkih bo pospešilo tudi proizvodnjo, ki bo slonela na naši edini razpoložljivi surovini - lesu. Za zdravje in počutje je najboljše bivalno okolje iz lesa. V času gospodarske krize in energetskih težav ima preusmeritev na sonaravne materiale še poseben pomen, je še dejal dr. Pohleven.
Glavni namen prireditve Čar lesa je, da ljudje znova spoznajo vse prednosti rabe lesa. Lanska prireditev je zelo uspela, zato jo letos organizirajo že drugič in želijo, da bi postala tradicionalna. S prireditvami Čar lesa želijo organizatorji predstaviti različne možnosti uporabe lesa in v ljudeh vzbuditi pozitiven odnos ter interes do te naravne dobrine. Širšo javnost želijo seznaniti z dejstvom, da leseni izdelki pripomorejo k blažitvi podnebnih sprememb.
V sklopu te prireditve bo za otroke vrtca in učence OŠ dr. Ivan Prijatelj Sodražica, 9. junija predstavitev projekta »Les je zakon«.
18. junija, ob 19. uri bo v Sodražici okrogla miza, kjer bodo sodelovali župan občine Sodražica, predstavnik Območne obrtno podjetniške zbornica Ribnica, predstavnik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije – Območne enote Kočevje in predstavnik Zavoda za gozdove – Krajevna enota Travna Gora ter predstavniki razstave.
Razstavo Čar lesa si lahko ogledate ob sredah in petkih, od 16. do 19. ure ter ob nedeljah od 8. do 12. ure, razen v nedeljo, 29. junija, ko bo v Sodražici Tržni dan, bo razstava odprta ves dan.
Ključne besede: