Bojana Benčina, nekdaj odlična športnica iz Kočevja, ki je rokometno usnje zamenjala za čopič, ter v roke vzela fotografski aparat, s katerim doživlja umetnost, ter Andrej Levstek, slikar in oblikovalec materialov s posebno tehniko, se v Likovnem salonu v Kočevju predstavljata z razstavo „Od Bele Krajine do Kočevja“.
Razstava, ki bo na ogled do jutri, 30. decembra je oblikovana v obliki tematskega projekta, kot kulturno povezovanje med Kočevjem in Belo krajino, in sicer je v dveh delih. Prvi del projekta, razstava z naslovom „Od Kočevja do Bele krajine“, je bila izpeljana oktobra letos v Črnomlju. Razstava je bila oblikovana kot krajša predstavitev občine Kočevje in obsežnejšega dela vtisov, ki sta jih avtorja kot turista, skozi poletno-jesenski tematski projekt nabrala med obiskovanjem belokranjskih krajev in tradicionalnih prireditev. Tako kot velikemu belokranjskemu pesniku Otonu Župančiču, je tudi avtorjema Bela krajina odkrila svojo neponarejeno in sramežljivo dušo, iz katere odsevajo iskriva radoživost in šegavost belokranjskega človeka, lepota pokrajine, polna svetlobe in blagoglasja ter bogato ljudsko izročilo. Drugi del projekta, razstava z naslovom „Od Bele krajine do Kočevja“, ima poudarek predvsem na prikazu pozitivnega mešanja različnih kultur na določenem geografskem območju, v tem primeru belokranjske in mešano kočevske, in hkrati ohranjanja običajev ter tradicije posamezne kulture. Hkrati avtorja opozarjata na manj znane oziroma prezrte znamenitosti občine Kočevje.
Bojana je za svoje fotografije prejela več fotografskih priznanj ter certifikata kakovosti Zlate palete Slovenije. Svoje znanje dodatno izpopolnjuje s preučevanjem strokovne literature in udeležbo na različnih fotografskih tečajih in natečajih. Do sedaj je imela tri samostojne in več skupinskih razstav. Kot motiv jo zanima vse, kar močneje pritegne njeno pozornost oz. zanima jo široko področje fotografije, od portretov, narave, živalskega in rastlinskega sveta, vse do plesa, športa, arhitekture in še kaj bi se našlo. Predvsem pa jo pritegnejo detajli oz. minimalizem in barve. Sama zase pravi, da je koloristka, saj najraje fotografira in razstavlja v barvni tehniki, kljub temu pa črno-bele tehnike v celoti ne izključuje. Fotografije na tej razstavi posveča v spomin pokojnemu očetu, ki je bil doma iz Dolencev pri Adlešičih in številnim sorodnikom iz Bele krajine.
Tudi Andrej je član Društva ljubiteljev likovnega ustvarjanja Kočevje, ki ustvarja že vrsto let. Imel je več samostojnih in skupinskih razstav. V letu 2010 je na temo Podzemni svet v Postojni prejel drugo nagrado. Občasno se izobražuje preko sklada ljubiteljske dejavnosti in se hkrati redno udeležuje različnih slikarskih delavnic ter natečajev. Izhodišče za ustvarjanje mu je predvsem narava, v zadnjem času pa tudi medosebni odnosi. Svoje ideje najpogosteje izraža s pomočjo različnih naravnih materialov, ki jih izbere na podlagi ideje. Likovni del razstave posveča harmoničnemu sožitju ljudi.
Ključne besede: