Po peklenski vročini in nevihtah: Arso izdal oranžno opozorilo, pred nami je nov vroč dan
22. 06. 2026 ob 07:32
Po vroči in soparni nedelji so Slovenijo zajele močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra. Arso opozarja na visoko toplotno obremenitev in možnost krajevnih neurij.
Nedeljsko popoldne je po Sloveniji minilo v znamenju prave poletne vročine. Temperature so se marsikje povzpele do okoli 35 stopinj Celzija, vroč in soparen dan pa so zvečer prekinile nevihte. Močnejše so nastale predvsem na Gorenjskem, v osrednji Sloveniji, na zahodnem Štajerskem in Koroškem, kjer so jih spremljali nalivi ter močni sunki vetra.
Pozno zvečer se je nevihtno dogajanje razširilo še nad Primorsko. Tudi tam so nevihte prinesle okrepljen veter, na Otlici pa so v samo pol ure namerili 20 milimetrov padavin. Na Arsu so ob tem opozorili, da lahko zaradi močnejših nalivov zastaja padavinska voda, hitro pa lahko narastejo tudi hudourniški vodotoki.
Podobno vreme nas čaka tudi danes. Nad večjim delom Evrope še vedno vztraja območje visokega zračnega tlaka, hkrati pa nad naše kraje od severa doteka zelo topel, občasno tudi nekoliko bolj vlažen zrak. Dopoldne bo večinoma jasno, popoldne in zvečer pa lahko znova nastanejo posamezne nevihte. Ponekod bo zapihal vzhodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 33 stopinj, na Primorskem pa se lahko povzpnejo do 36 stopinj Celzija.
Zaradi vročine bo po nižinah velika toplotna obremenitev, najbolj izrazita na Primorskem in v večjih mestih. Arso je za jugozahod države izdal oranžno opozorilo, saj lahko visoke temperature vplivajo predvsem na zdravje občutljivejših ljudi. Priporočajo zadrževanje v senci, izogibanje večjim fizičnim naporom, uživanje lahke hrane in pitje zadostnih količin tekočine. Prostore je najbolje prezračiti ponoči in zjutraj, vozila, ki so stala na soncu, pa pred vožnjo dobro prezračiti. Drugod po državi velja rumeno opozorilo.
Ob nevihtah so lokalno še vedno možni močnejši nalivi, sunki vetra in udari strel. Hudourniški vodotoki lahko hitro narastejo, zato je priporočljivo spremljati razvoj nevihtnih oblakov in se med nevihto ne zadrževati na izpostavljenih mestih.
Tudi v prihodnjih dneh se vreme še ne bo povsem umirilo. Jutri bo večinoma sončno, popoldne pa bodo nastale krajevne nevihte. V notranjosti bo ponekod pihal vzhodni veter. Jutranje temperature bodo od 15 do 20 stopinj, na Primorskem do 23, čez dan pa se bo ogrelo od 29 do 33 stopinj, na Goriškem do 35. V sredo bo še naprej sončno, popoldne lahko nastane kakšna nevihta, na Primorskem pa bo pihala šibka burja. V četrtek bo pretežno jasno in znova bolj vroče.
Ključne besede: Vreme, nevihte, Slovenija