Rastline »govorijo«, žuželke jih »poslušajo« – znanstveniki dokazali neverjetno povezavo
16. 07. 2025 ob 14:34
Ko paradižnik »zakriči« od žeje, molji raje izberejo tišino
Znanstveniki z univerze v Tel Avivu so razkrili osupljivo novo resnico iz sveta narave – rastline oddajajo zvoke, kadar so pod stresom, na primer med dehidracijo. Ti ultrazvočni "klici v sili" pa niso ostali neslišani – slišijo jih žuželke, konkretno samice moljev, ki se na podlagi teh zvokov odločajo, kam bodo odložile jajčeca.
V poskusu so raziskovalci moljem predstavili dve zdravi rastlini paradižnika – eno tiho in eno, iz katere je z zvočnika prihajal ultrazvočni signal dehidrirane rastline. Rezultat? Molji so se izognili "glasni" rastlini in raje odložili jajčeca na tiho, zdravo – saj pomeni več hrane za njihove prihodnje ličinke.
Ta prelomna študija, objavljena v znanstveni reviji eLife, je prvi dokaz o akustični komunikaciji med rastlinami in žuželkami. Čeprav teh zvokov človeško uho ne zazna, jih lahko slišijo žuželke, netopirji in druge živali.
Raziskovalka Lilach Hadany in njena ekipa verjamejo, da smo šele na začetku razumevanja teh tiho zvenečih povezav v naravi. Po njihovem mnenju je možno, da številne živali znajo "poslušati" različne vrste rastlin in se na te zvoke tudi ustrezno odzovejo.
Kaj to pomeni za prihodnost? V kmetijstvu bi lahko s pomočjo teh spoznanj bolje razumeli vedenje žuželk in morda celo zvokovno usmerjali njihov vpliv na pridelke – kar bi pomenilo boljšo zaščito rastlin brez kemikalij.
Ključne besede: Rastline, žuželke, povezava, zvok, vibracije