Trije deli telesa, kjer najpogosteje spregledamo klope – preverite jih po vsakem izletu
09. 07. 2025 ob 13:08
Klopi pogosto najdejo pot do telesa tudi ob dobri zaščiti. Odkrijte, katera tri mesta so zanje najprivlačnejša in zakaj jih pogosto spregledamo – ter kako se pravilno pregledati in zaščititi po sprehodu v naravi.
Čeprav se po vrnitvi iz narave običajno pregledamo zaradi morebitnih klopov, mnogi še vedno spregledajo skrita, a za te zajedavce zelo privlačna mesta na telesu.
V toplih poletnih dneh se radi umaknemo v gozd ali na sprehod v naravo, kar pa poveča tveganje, da se domov vrnemo s kakšnim neželenim obiskovalcem – klopom. Kljub uporabi repelentov ali zaščitnih oblačil ne smemo pozabiti na temeljit pregled celotnega telesa, ko se vrnemo domov. Strokovnjaki opozarjajo, da pogosto zanemarimo tri dele telesa, ki so klopom še posebej privlačni.
Ena od lokacij, ki jih pogosto spregledamo, so pazduhe. Te predstavljajo toplo, vlažno in temno okolje z bogato prekrvavitvijo, kar klopom omogoča idealne pogoje za hranjenje. Podobno velja za predel dimelj, ki je prav tako topel in skrit ter z nežnejšo kožo, kar omogoča lažje prisesanje. Zaradi večje prisotnosti telesnega vonja, ki je posledica znojenja in anatomskega položaja, so ta mesta še privlačnejša za klope. Tretje pogosto spregledano območje je lasišče. Klopi privlači vonj, ki ga oddajajo človeški lasje zaradi sebuma – naravne maščobe, ki varuje kožo in lase pred izsušitvijo. Gostota las pa dodatno oteži pravočasno odkrivanje klopa.
To, da klopi najraje izberejo ta tri mesta, pa še ne pomeni, da lahko zanemarimo druge dele telesa. Ko se vrnemo z območij, kjer so klopi pogosti, si moramo telo natančno pregledati s pomočjo ogledala ali druge osebe. Posebno pozornost je treba nameniti tudi območjem za ušesi, znotraj popka, med prsti na rokah in nogah ter pregibom za koleni. Priporočljivo je, da se oprhamo v roku dveh ur po prihodu domov – idealno čim prej – saj to poveča možnost, da klopa odkrijemo, še preden se prisesa.
Poleg telesa je treba pregledati tudi hišne ljubljenčke, če so nas spremljali na izletu, in vsa oblačila ali opremo, ki smo jo uporabili. Oblačila lahko dodatno zaščitimo tako, da jih sušimo v sušilnem stroju na visoki temperaturi vsaj 10 minut, kar uniči morebitne klope.
Če klopa odkrijemo, ga je najbolje odstraniti s pinceto z drobnimi konicami. Prijeti ga moramo čim bližje koži in ga počasi ter enakomerno izvleči. Ne smemo ga vrteti ali sunkovito potegniti, saj lahko del ustnega aparata ostane v koži. Po odstranitvi moramo kožo in roke razkužiti z milom in vodo, alkoholom ali razkužilom za roke. Klopa lahko odstranimo tako, da ga damo v alkohol, zapremo v plastično vrečko, ovijemo v lepilni trak ali splaknemo v stranišče. Nikoli pa ga ne smemo zdrobiti s prsti, opozarja portal Best Life.
Ključne besede: Klopi, pregledovanje, deli telesa klopi