EU razpravlja o digitalni polnoletnosti: Predlog omejitve družbenih omrežij za otroke
22. 05. 2025 ob 11:26
Grčija, Francija in Španija predlagajo uvedbo digitalne polnoletnosti v EU. Otroci bi za družbena omrežja potrebovali dovoljenje staršev.
Več članic Evropske unije, na pobudo Grčije, predlaga uvedbo strožjih omejitev za dostop otrok do družbenih omrežij, poroča bruseljski portal Politico. Predlog so že podprle tudi Francija, Španija in nekatere druge države.
Ključni cilj pobude je vzpostavitev t. i. digitalne polnoletnosti, kar pomeni, da bi otroci za uporabo družbenih omrežij potrebovali soglasje staršev. S tem bi preprečili samodejni dostop mladoletnih do priljubljenih platform, kot so TikTok, Instagram in Snapchat, ki jih trenutno uporabljajo že zelo mladi.
V dokumentu je poudarjeno, da zaščita otrok pred spletnimi nevarnostmi, kot so nasilje, zlorabe in manipulacije, zahteva skupno evropsko ukrepanje. O predlogu bodo v začetku junija razpravljali ministri za digitalizacijo.Danska izpostavlja spletno varnost kot prednostno nalogo
Danska, ki bo EU predsedovala v drugi polovici leta, je zaščito otrok na spletu uvrstila med ključne prednostne naloge predsedovanja. Danska premierka Mette Frederiksen je že v preteklosti javno podprla prepoved uporabe družbenih omrežij za mlajše od 15 let.
Predlog predvideva obvezno preverjanje starosti uporabnikov neposredno na elektronskih napravah, kar naj bi nadomestilo neučinkovite prakse dosedanjega preverjanja znotraj aplikacij. Platforme bi morale vključiti tudi mehanizme za starševski nadzor, kot so npr. onemogočanje samodejnega predvajanja vsebin.Tehnološki velikani pod vprašajem
V praksi bi to pomenilo, da bi morali proizvajalci naprav, kot sta Apple in Google, implementirati starostne filtre na ravni operacijskih sistemov – čemur naj bi tehnološka industrija ostro nasprotovala. Platforme, predvsem Meta, se zavzemajo za rešitve na ravni trgovin z aplikacijami, kjer bi omejitve določali ponudniki, ne proizvajalci naprav.
Po mnenju poznavalcev bi lahko prav zaradi teh razhajanj med industrijo in zakonodajalci trajalo več let, da bi predlagani ukrepi stopili v veljavo.Praksa po svetu
Med državami EU je Francija že leta 2023 sprejela zakon, ki prepoveduje dostop do družbenih omrežij za otroke, mlajše od 15 let, a zakon še ni v celoti uveljavljen. Avstralija pa je že določila, da bo najnižja starost za odprtje računa na določenih platformah 16 let.
Ključne besede: EU digitalna polnoletnost, družbena omrežja otroci