TikTok uvaja obvezno meditacijo za vse uporabnike, mlajše od 18 let
22. 05. 2025 ob 10:07
TikTok se je odločil pomagati neprespanim najstnikom. Platforma je namreč napovedala uvedbo vodene meditacije znotraj aplikacije, ki bo po 22. uri obvezna za vse uporabnike, mlajše od 18 let.
Program z imenom Meditation in Sleep Hours bo za mladoletne uporabnike vključen samodejno, lahko pa ga aktivirajo tudi vsi ostali. Deluje tako, da ob 22. uri prekinja brskanje po vsebinah in zažene vodeno meditacijo, ki uporabnika spodbuja k umiritvi in odhodu v posteljo. Meditacija prekrije celoten zaslon, predvaja pomirjujočo glasbo in sproščujoče besede. Ko je TikTok testiral to funkcijo, je kar 98 % mladoletnih uporabnikov izbralo, da jo ohranijo – kar je bil presenetljiv rezultat.
"Mladi potrebujejo več orodij za svoje dobro počutje"
Že marca je TikTok predstavil funkcijo Time Away, ki staršem omogoča, da v določenih urah – na primer pred spanjem – onemogočijo uporabo aplikacije. TikTok je pojasnil: »Najstniki lahko zaprosijo za dodatni čas, a končno odločitev sprejmejo starši.« Vsi mlajši od 18 let imajo samodejno nastavljeno dnevno omejitev uporabe na eno uro.
»TikTok se je odzval na prošnje mladih in njihovih družin po več orodjih za podporo dobremu počutju med uporabo aplikacije,« je povedala dr. Vicki Harrison, programska direktorica Centra za duševno zdravje mladih na Univerzi Stanford. »Poudarjanje pomena spanja, uravnotežena uporaba in več pogovora med starši in najstniki o družbenih omrežjih so pozitivni koraki.«
Mnogi najstniki se prepovedi celo veselijo
Po raziskavi Pew Research Centra kar šest od desetih najstnikov uporablja TikTok vsak dan, 16 % pa priznava, da so na aplikaciji »skoraj ves čas«. Petnajstletni Theo, član mladinske skupine pri portalu SheKnows, je aprila izjavil, da bi v morebitni prepovedi aplikacije videl tudi nekaj dobrega.
»Ali si želim, da bi jo prepovedali zaradi mojega duševnega zdravja in boljše organizacije časa? Deloma ja, ker mislim, da preživim preveč časa na TikToku,« je dejal. »Če bi ta čas raje porabil za branje ali kosilo … karkoli, samo da nisem ure in ure pred zaslonom.«
Po podatkih organizacije Sleep Foundation lahko dolgotrajna uporaba elektronskih naprav, zlasti pri mladostnikih, resno vpliva na kakovost spanja. Priporočajo, da se uro pred spanjem ne uporablja zaslonov, da se telefoni hranijo zunaj spalnice in da se splošno zmanjša čas pred zasloni. TikTokova nova poteza bi lahko nočnim pticam končno pomagala do boljšega spanca.
Ključne besede: tiktok, meditacija, najstniki