Pasivna agresija, ignoriranje in strah: Znaki, da ste na toksičnem delovnem mestu
19. 05. 2025 ob 09:53
Zaradi večje ozaveščenosti o duševnem zdravju so toksična delovna okolja vse pogosteje prepoznana in tudi poimenovana.
Mladi imajo manj tolerance do zlorab Strokovnjaki poudarjajo, da je razprava o nesprejemljivih vedenjih na delovnem mestu postala odprta, izrazi, kot je "toksično delovno okolje", pa so postali del splošnega diskurza. Jennifer Tosti-Kharas, profesorica organizacijskega vedenja na Babson Collegeu, pojasnjuje, da imajo mlajše generacije – predvsem milenijci (rojeni med 1981 in 1996) ter generacija Z (rojeni po letu 1997) – nižjo toleranco do zlorab in bolje postavljene osebne meje, poroča The Independent.
Za razliko od starejših generacij, ki so pogosto delovale po načelu "stisni zobe in potrpi", današnji zaposleni veliko bolj poudarjajo psihološko varnost in čustveno dobrobit.
Kaj naredi delovno mesto toksično? Toksično delovno okolje prepoznamo po dolgotrajnih, sistematičnih vzorcih poniževanja, manipulacije, ustrahovanja ali čustvene nestabilnosti. Pogosto se pojavijo:
pomanjkanje zaupanja med sodelavci,
strah pred izražanjem mnenj,
ignoriranje prijavljenih težav,
nenehno kršenje osebnih meja.
Toksičnost pa ni vedno očitna – lahko se kaže tudi v pasivno-agresivnem vedenju, sarkazmu, posrednih kritikah ali izključevanju, opozarja klinična psihologinja Alana Atchison.
Kako prepoznati toksično okolje? Znaki se lahko pokažejo že pred zaposlitvijo – ponavljajoči se oglasi za isto delovno mesto, slabe ocene na spletu, nejasni opisi nalog ali ignoriranje vprašanj na razgovoru so lahko rdeče zastavice.
Zakaj prihaja do toksičnega vedenja? Po mnenju psihologov izvirajo takšna vedenja pogosto iz negotovosti in potrebe po nadzoru. Ljudje, ki se bojijo izgube avtoritete, pogosto posegajo po ogovarjanju, sabotaži ali agresiji, da bi si povrnili občutek moči. Po pandemiji covida-19 so se pritožbe nad toksičnim okoljem povečale, kar strokovnjaki delno pripisujejo tudi upadu socialnih veščin zaradi izolacije.
Kaj storiti, če se znajdete v toksičnem okolju? Strokovnjaki svetujejo naslednje:
pogovorite se z zaupanja vredno osebo ali terapevtom,
vodite pisne zapise o težavah in komunikaciji,
omejite stik z vpletenimi osebami,
raziščite možnosti internega premestitve ali menjave službe,
če je mogoče, načrtujte izhod iz takega okolja.
Včasih je kljub vsem naporom edina rešitev menjava zaposlitve.
Ključne besede: delovno, mesto, toksično, okolje