Generacija Z vas označi za 'cringe', če na aplikacijah za zmenke počnete te stvari
16. 05. 2025 ob 08:54
Generacija Z (rojeni med letoma 1997 in 2012) postavlja nova pravila spletnega spoznavanja.
Na aplikacijah za zmenke ni več zaželeno biti iskren in odprt – vse, kar deluje preveč resno ali čustveno, hitro postane "cringe" (nerodno, neprijetno). Namesto iskrenosti danes profili temeljijo na ironiji in humorju, izražanje resničnih občutkov pa se pogosto izogiba za vsako ceno.
Največji greh je iskrenost
Starejši milenijci (rojeni med 1981 in 1996), ki so se ponovno znašli v svetu zmenkov, opažajo, da so aplikacije za spoznavanje hkrati preveč stimulativne in čustveno prazne. A verzija generacije Z je še bolj zahtevna – največja napaka je zdaj pokazati pristnost. Iskrene biografije, resni odgovori in fotografije brez pridih ironije so označene kot "cringe", torej družbeno nesprejemljive.
Psihologinja Jordan Meisel, ki dela z mladimi v dvajsetih, pravi, da ima generacija Z velik odpor do ranljivosti. »Veliko bolj ranljivo je pokazati se takšnega, kot v resnici si,« je povedala za Wired. »Če se ne razkriješ, te nihče ne more prizadeti.« Zato so profili polni ironije, absurdnih opisov in dvoumnih odgovorov. Humor služi kot obramba, saj nič ni bolj predmet posmeha kot iskreno izražena čustva.
Kaj je na zmenkarskih aplikacijah danes "cringe"?
Skoraj vse, kar nakazuje trud: slika z ribo v roki, igranje kitare, igra »dve resnici in ena laž«, omenjanje potovanj ali selfiji iz fitnesa brez ironije. Seznam "rdečih zastavic" se daljša – in vse pogosteje vključuje povsem običajna vedenja.
Čeprav se zdi, da ima Gen Z podoben distanciran odnos kot milenijci, obstaja pomembna razlika: manj je sarkazma in več samozaščite. Giovanni Wolfram (25) priznava, da ga resni odgovori milenijcev dobesedno odbijajo: »Pišejo dva odstavka o vsem, kar imajo radi. To mi je povsem nerazumljivo.«
Meisel to alergijo na ranljivost vidi kot del širšega družbenega trenda. »Danes je moderno biti ciničen, pesimističen in imeti občutek, da se bliža konec sveta,« pravi. »Iskrena ranljivost pa je temu popolno nasprotje.«
Toda takšen pristop ima svojo ceno. Veliko mladih, ki prihaja na terapije, občuti globoko osamljenost, ne da bi znali natančno povedati, zakaj. Sčasoma postane jasno: strah pred izražanjem pristnih občutkov jih oddaljuje od drugih.
Ključne besede: generacija, z, zmenkarije, aplikacije