Referendum padel: Zakon o dodatku za umetnike zavrnjen
12. 05. 2025 ob 07:50
Kljub nizki udeležbi so nasprotniki zakona dosegli kvorum in ga z več kot 400.000 glasovi zavrnili. Stroški referenduma: rekordnih 6,7 milijona evrov.
Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je zaznamovala nizka volilna udeležba in visoka mobilizacija volivcev na desni politični polovici. Nasprotnikom zakona je uspelo doseči zavrnitveni kvorum, kar pomeni, da zakon ne bo uveljavljen.
Po skoraj vseh preštetih glasovnicah je proti zakonu glasovalo 403.153 volivcev (92,52 %), za pa 32.597 volivcev (7,48 %). Oddanih je bilo tudi 2.999 neveljavnih glasovnic, volilna udeležba pa je znašala 25,93 %. Stroški izvedbe referenduma so dosegli 6,7 milijona evrov, kar ga uvršča med najdražje v zgodovini Slovenije.
Za zavrnitev zakona sta bila potrebna dva pogoja: večina veljavnih glasov proti in najmanj petina vseh volivcev, kar pomeni 338.491 glasov. Oba pogoja sta bila izpolnjena.
Odzivi: ostro nasprotovanje, očitki in politični obračuni
Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je izid referenduma označila za rezultat politične mobilizacije desnice. Po njenem mnenju je bil referendum namenjen "preštevanju" podpore stranki SDS, ki naj bi ga izkoristila za začetek kampanje pred državnozborskimi volitvami. Vrečko je opozorila, da zakon iz leta 1974 zdaj ostaja v veljavi, kljub temu da so državni organi, vključno z računskim sodiščem, zahtevali njegovo prenovo.Foto: Jure Klobčar
Predsednik SDS Janez Janša je izid označil za "zmago razuma" in "velik korak k vrnitvi ukradene države". Ob tem se je zahvalil vsem volivcem, ki so glasovali, tudi tistim, ki so zakon podprli, ter posebej nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in predsednici republike Nataši Pirc Musar, ker sta se referenduma udeležila, kljub pozivom k bojkotu.Foto: Primož LavrePremier Robert Golob je ocenil, da je referendum v resnici pomenil le notranje preštevanje desnice, medtem ko se je tri četrtine volilnih upravičencev odločilo ostati doma. V Gibanju Svoboda so volivce pozivali k bojkotu, rezultat pa po Golobovih besedah ni merilo za podporo vladi.Foto: Jure Klobčar Glasovi po pošti še v štetju, uradni rezultati konec maja
Danes okrajne volilne komisije preštevajo še glasovnice, prispele po pošti iz Slovenije, 19. maja pa še glasovnice iz tujine. Končni izid referenduma bo Državna volilna komisija potrdila po 22. maju. Čeprav glasovi po pošti na rezultat ne morejo več vplivati, pa se v prihodnjih dneh pričakujejo še odzivi preostalih političnih strank, med drugim vladne SD.
Ključne besede: referendum 2025, dodatek k pokojnini, umetniki