Godbeniki pozdravili 1. maj – v Dupljah praznik zmotila policijska prijava
01. 05. 2025 ob 15:09
Godbeniki na prvo majsko jutro tradicionalno prebudijo občane z uličnim igranjem. Budnica je glasbeni poklon prazniku dela in spoštovanju delavskih pravic.
Prvomajska budnica – glasbeni poklon prazniku dela in delavcem
Vsako leto 1. maja v številnih slovenskih krajih godbeniki tradicionalno zaigrajo po ulicah ter z budnico prebudijo občane. Jutranja prvomajska budnica ni le lep običaj, temveč tudi simbolični glasbeni poklon prazniku dela in spoštovanje do delavskih pravic, solidarnosti in skupnosti.
Prvomajska budnica v občini Naklo predčasno zaključena
Letošnja budnica v občini Naklo, kjer deluje PGD Duplje, ni bila izvedena v celoti. Kot so sporočili na družbenem omrežju Facebook, je bila tradicija letos prekinjena zaradi prijave, podane na policijo. "Do prekinitve je prišlo zaradi prijave, podane na policijo, ki smo jo bili dolžni spoštovati," so zapisali. Ob tem so dodali, da si še naprej prizadevajo ohranjati dolgoletno tradicijo, budnico pa izvajajo z veseljem in spoštovanjem do skupnosti. Zahvalili so se tudi vsem, ki jih pri tem podpirajo.
Kresovanja po Sloveniji – praznični večer ob ognju
Na predvečer praznika dela po Sloveniji potekajo številna kresovanja, ki imajo pri nas globoko zakoreninjeno tradicijo. Osrednja sindikalna prireditev je potekala na ljubljanskem Rožniku, kjer so zbrane nagovorili predstavniki sindikalnih organizacij. V ospredje so postavili pomen solidarnosti, enakopravnosti in spoštovanja delavskih pravic, ki so bile skozi zgodovino težko priborjene.
Kresovi, ki na večer pred 1. majem zagorijo po hribih in dolinah, izvirajo iz starodavnih poganskih običajev. V preteklosti so s prižiganjem kresov odganjali zimo, pozdravljali prihod poletja in obeleževali solsticij. Kasneje so kresovi služili tudi kot svarilo pred nevarnostjo, zlasti v času turških vpadov.
1. maj – spomin na zgodovinski boj za delavske pravice
Praznik dela, ki ga vsako leto obeležujemo 1. maja, izvira iz spomina na množično stavko ameriških delavcev leta 1886. S stavko so zahtevali osemurni delavnik, kar je sprožilo številne proteste in krvave spopade z oblastjo, vključno z dogodki na trgu Haymarket v Chicagu.
Ta dan je danes simbol boja za delavske pravice, enakost in socialno pravičnost. Poleg budnic in kresov se po vsej Sloveniji vrstijo številne proslave, govori in kulturni dogodki.
Praznovanja po vsej državi
Tudi letos se po državi vrstijo številne prireditve v čast prazniku dela. Poleg osrednje proslave na Rožniku, kjer je zbrane nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković, sindikati vabijo na praznovanja na Križno goro, Celjsko kočo, Kremžarjev vrh, Debenec in Lisco. Praznično razpoloženje in druženje ob glasbi in naravi bogatita praznik, ki ostaja eden ključnih simbolov družbene solidarnosti in spoštovanja dela.
Ključne besede: prvomajska budnica, praznik dela, 1. maj Slovenija, kresovanje