Turisti, pozor! Zaradi teh prekrškov boste hitro ostali brez 200 evrov
13. 04. 2025 ob 07:08
Preverite, katere so najpogostejše prepovedi in kakšne globe vas čakajo ob kršitvah – od sprehajanja v kopalkah do divjega kampiranja.
Slovenske obalne občine pred začetkom letošnje turistične sezone za zdaj ne načrtujejo novih ukrepov ali zaostritev na področju javnega reda in miru. Ob tem pa opozarjajo, da že veljajo številna pravila, ki jih morajo spoštovati tako domačini kot obiskovalci. Kršitev teh predpisov vas lahko hitro stane — v večini primerov je predpisana globa v višini 200 evrov.Koper ostaja pri obstoječih pravilih: kazen za kršitelje javnega reda tudi do 200 evrov
V občini Koper pred letošnjo turistično sezono ne načrtujejo novih zaostritev predpisov na področju javnega reda in miru. Kot so pojasnili na Mestni občini Koper, v pretekli sezoni niso zaznali večjih težav z obnašanjem turistov, ki bi zahtevale dodatne ukrepe.
Tako ostaja v veljavi odlok o občinskih cestah in javnih površinah, ki ga je občina sprejela že leta 2013. Ta med drugim prepoveduje sprehajanje psov in drugih domačih živali brez nadzora ali povodca, prav tako pa je prepovedano onesnaževanje javnih površin z njihovimi iztrebki. Ob tem je prepovedano tudi hranjenje prostoživečih živali.Foto: Profimedia
Posebno skrb namenjajo čistoči in varovanju zelenih površin ter infrastrukture. Tako je prepovedano lomljenje dreves, grmovnic in poškodovanje živih mej ali urbane opreme. Odlok prepoveduje tudi metanje in odlaganje cigaretnih ogorkov, žvečilk, izpljunkov in drugih odpadkov na javnih površinah.
Prav tako velja prepoved kampiranja na javnih površinah ter lepljenja plakatov ali namernega onesnaževanja z različnimi snovmi.
Za kršitelje so predpisane globe — fizična oseba lahko plača kazen v višini 200 evrov, pravne osebe pa v primeru prekrška tudi do 2000 evrov.
Izola: Pred poletjem brez novih pravil, a z jasnimi prepovedmi in opozorili
V izolski občini zaenkrat ne načrtujejo dodatnega zaostrovanja pravil glede javnega reda in miru pred prihajajočo turistično sezono. So pa za portal Svet24 pojasnili, da razmišljajo o tem, da bi občane in obiskovalce še pred začetkom poletja znova obvestili o vsebini veljavnega odloka ter najpogostejših kršitvah. Na pravilno obnašanje obiskovalce opozarjajo tudi v Turističnem združenju Izola.Obsežen odlok z jasno določenimi prepovedmi
Veljavni odlok o javnem redu in miru, sprejet leta 2021, velja za enega najpodrobneje urejenih med vsemi obalnimi občinami. V njem je jasno določeno, kaj je v Izoli dovoljeno in kaj strogo prepovedano.
Med najpomembnejšimi prepovedmi izstopajo:
Prenočevanje na tržnicah, plažah, v parkih, na avtobusnih postajah, v vozilih in na drugih javnih površinah.
Prosjačenje na javnih krajih in pred zasebnimi hišami.
Vsakršno vsiljevanje ali nadlegovanje občanov z zbiranjem podatkov, izjav ali prodajo izdelkov brez dovoljenja.
Gibanje v kopalkah ali brez oblačil izven območij kopalnih voda – torej po mestnih ulicah in drugih javnih prostorih, razen v primeru športnih ali kulturnih dogodkov, kjer je to primerno.
Poleg tega odlok prepoveduje:
Uživanje alkohola na javnih površinah, ki niso določene za točenje in konzumacijo alkoholnih pijač.
Piknike in kurjenje na območjih, ki temu niso namenjena.
Zadrževanje na pokopališčih iz razlogov, ki niso povezani z obiskom grobov.
Uničevanje urbane infrastrukture in javne lastnine.
Uriniranje ali opravljanje velike potrebe na javnih mestih, še posebej na območjih, namenjenih otroški igri in sprostitvi.
Odlok določa tudi varovanje narave — denimo prepoved odnašanja večjih količin kamnov, školjk ali polžev iz priobalnega pasu.Najpogostejše kršitve: sprehajanje v kopalkah in nečistoča za hišnimi ljubljenčkiFoto: Profimedia
Kot so pojasnili na Občini Izola, redarji in občani v zadnjih letih najpogosteje opažajo kršitve, povezane s sprehajanjem po mestu v kopalkah ter neodgovornim lastništvom psov – torej nečiščenje pasjih iztrebkov.
Za kršitelje so predpisane denarne kazni — fizična oseba lahko prejme globo v višini 200 evrov, medtem ko je za pravne osebe predvidena kazen tudi do 2000 evrov.
Ankaran: Posebnih prepovedi ni, glavni izziv ostaja parkiranje
Za razliko od sosednjih obalnih občin v Ankaranu na področju javnega reda in miru nimajo posebnega občinskega odloka. Za občane in obiskovalce veljajo predvsem določila nacionalne zakonodaje, ki ureja vedenje na javnih površinah.Turisti v Ankaranu redko povzročajo težave
Kot so za portal Svet24 pojasnili na Občini Ankaran, spremembe ali dodatne omejitve, ki bi posebej opredeljevale obnašanje turistov in občanov, zaenkrat niso predvidene niti potrebne. Ankaran se namreč zaradi svoje lege nekoliko razlikuje od drugih obalnih krajev.
»Naše plaže so odmaknjene od samega naselja, zato večjih težav s turisti ne beležimo,« so pojasnili na občini. Mestno redarstvo sicer občasno zabeleži posamezne klasične kršitve, kot so nepravilno parkiranje, kurjenje v naravi in nedovoljeno kampiranje, a gre za posamične primere.Foto: ProfimediaParkiranje največji poletni izziv
Edini resnejši izziv, s katerim se Ankaran sooča v poletni sezoni, je omejeno število parkirnih mest. »To težavo pa uspešno rešujemo,« poudarjajo na občini.
Za obiskovalce so urejena parkirišča v bližini plaž in v centru kraja, v poletnih mesecih pa že nekaj let redno obratuje brezplačen turistični avtobus, ki povezuje naselje z ankaranskimi plažami in tako razbremeni prometno situacijo.Piran: V ospredju čistoča in spoštovanje javnih površin
Tudi v Občini Piran, kamor spadata priljubljena turistična kraja Portorož in Piran, posebnega odloka o javnem redu in miru nimajo. Vendar pa urejanje tega področja do določene mere opredeljuje njihov odlok o čiščenju, urejanju in posebni rabi javnih površin.Foto: ProfimediaKaj je prepovedano?
Odlok med drugim prepoveduje smetenje — metanje papirja, cigaretnih ogorkov, žvečilk in drugih odpadkov na javnih površinah. Prav tako je prepovedano zlivanje odpadnih voda in tekočih odplak ter pranje vozil na javnih mestih.
Posebno skrb namenjajo čistoči mestnih površin. Tako je prepovedano puščanje živalskih iztrebkov, lastniki psov pa morajo imeti s seboj vrečko za pobiranje iztrebkov.
Prenočevanje na prostem ni dovoljeno, prav tako pa je prepovedano hranjenje golobov in drugih prostoživečih živali v naseljenih območjih.Kazni za kršitelje
Za fizične osebe, ki kršijo določila odloka, je predvidena globa v višini 200 evrov. V primeru, da kršitev stori pravna oseba, pa znaša globa 1400 evrov.Občina Bled pred novo turistično sezono poudarja spoštovanje pravil in uvaja ukrepe za večjo urejenost
Tudi Bled, ena najbolj obiskanih slovenskih turističnih destinacij, se pred prihajajočo poletno sezono pripravlja na povečan obisk. Kot so pojasnili na Občini Bled, novih sprememb ali zaostritev odloka o javnem redu in miru za zdaj ne načrtujejo. Več pozornosti bodo namenili predvsem boljši komunikaciji z obiskovalci ter doslednemu opozarjanju in izvajanju obstoječih pravil.Največ težav povzroča divje kampiranje in parkiranje
Med največje izzive zadnjih let so na Bledu izpostavili porast divjega kampiranja, ki je že sicer prepovedano z zakonom. Pogoste so tudi težave z neprimernim parkiranjem na površinah, ki niso namenjene vozilom, ter kopanjem na mestih, kjer to ni dovoljeno.
Kljub tem težavam na občini poudarjajo, da se stanje na področju javnega reda in miru izboljšuje, predvsem zaradi dobrega sodelovanja s policijo, ponudniki turističnih storitev in nočnim varovanjem.Foto: ProfimediaŠtevilne prepovedi in stroge kazni,
Na Bledu velja vrsta prepovedi, zapisanih v odloku o javnem redu in miru, ki je bil sprejet leta 2014, od takrat pa trikrat dopolnjen, nazadnje leta 2022.
Prepovedano je:
prosjačenje in nadlegovanje občanov,
prenočevanje na javnih površinah (parki, seniki, avtobusne postaje, zapuščena vozila),
kopanje, sprehajanje in zadrževanje v kopalkah na Blejskem otoku ter na določenih delih priobalnega pasu Blejskega jezera,
smetenje, vključno z metanjem cigaretnih ogorkov, žvečilk in odpadkov,
poškodovanje javne infrastrukture,
sprehajanje in ležanje na zelenicah ob jezeru izven dovoljenih poti ter postavljanje šotorov, ležalnikov in drugih predmetov, ki lahko uničujejo naravo.
Za fizične osebe je predvidena globa v višini 200 evrov, za pravne osebe pa kazen znaša 1000 evrov.
Ključne besede: javni red in mir, prepovedi za turiste, kazni obala Slovenija, pravila Bled