GEN-I s poslovnimi partnerji delil priložnosti na področju energetske samooskrbe
11. 04. 2025 ob 19:24
V Skupini GEN-I so na 17. srečanju partnerjev, ki je potekalo 9. aprila v Ljubljani, udeležencem predstavili aktualne razmere na energetskih trgih v Sloveniji in Evropi.
Obenem so poslovne partnerje seznanili z najnovejšimi regulatornimi spremembami v panogi in ključnimi izzivi Evrope na področju konkurenčnosti oskrbe z električno energijo. Predstavili so napredne in celovite energetske rešitve, med drugim paket Pametna samooskrba za poslovne odjemalce, ter delovanje in prednosti samooskrbnih skupnosti.
Kako v nepredvidljivem okolju, zaznamovanem z visoko nihajnostjo cen električne energije, ohranjati in krepiti konkurenčnost slovenskega in evropskega gospodarstva, je vprašanje, o katerem so pri največjem slovenskem dobavitelju električne energije GEN-I med drugim razpravljali na letnem srečanju s poslovnimi partnerji. Evropski trg energentov je močno vpet v globalni trg, ključni izzivi Evrope na področju konkurenčnosti oskrbe z električno energijo pa so poleg visokih cen energije tudi uvozna odvisnost Evrope od fosilnih virov, počasno uvajanje obnovljivih virov energije, regulatorne ovire in pomanjkanje skupne energetske politike. Kot je poudaril član uprave GEN-I Sandi Kavalič, geostrateške in geopolitične razmere za podjetja predstavljajo izziv, obenem pa so zanje lahko priložnost, da se prilagodijo z ustreznimi energetskimi rešitvami, ki omogočajo večjo neodvisnost od nepredvidljivega dogajanja na trgu, in tako povečajo svojo konkurenčnost.
Strokovnjaki podjetja GEN-I so z udeleženci dogodka delili oceno trendov in prihodnjih vplivov na trg. Izpostavili so pospešen trend razogljičenja proizvodnje električne energije, ki se nadaljuje po celotni Evropi, ter povezanost cene električne energije v regiji z ostalimi trgi v EU in s cenami energentov, predvsem zemeljskega plina."Povpraševanje po električni energiji in zemeljskem plinu v Evropi je bilo v letu 2024 še vedno nižje kot pred energetsko krizo. Med proizvodnimi viri v Evropi naraščajo obnovljivi viri energije, ki so lansko leto predstavljali 47 % proizvodnje električne energije, sončna energija pa je lani prvič presegla proizvodnjo iz premoga," je razmere na trgu v preteklem letu komentiral direktor trgovanja v GEN-I Jan Bohinec in se dotaknil tudi možnih prihodnjih scenarijev: "V naslednjih mesecih bo glede cen energentov največ odvisno od razvoja trgovinske vojne. Vpliv na cene bo imel še uvoz utekočinjenega zemeljskega plina na Kitajsko ter morebiten mirovni sporazum med Ukrajino in Rusijo, prav tako pa tudi regulatorne spremembe glede polnjenja plinohramov," je razložil Bohinec.
V nadaljevanju so udeležencem srečanja predstavili energetske rešitve GEN-I na področju upravljanja z energijo, energetske samooskrbe in trajnostne mobilnosti. Poudarili so, da vsaka površina lahko postane vir energije. Produkt Pametna samooskrba, ki združuje uporabo obnovljivih virov energije, pametnih tehnologij in naprednih energetskih sistemov, pri GEN-I sedaj ponujajo tudi poslovnim odjemalcem in jim omogočajo možnost financiranja brez začetne investicije v sončno elektrarno in baterijski hranilnik. "Glavni cilj Pametne samooskrbe je povečati energetsko učinkovitost ter zmanjšati stroške in vpliv na okolje," je dejal direktor prodaje v GEN- I Vito Panič in izpostavil dodano vrednost produkta, ki leži predvsem v naprednem upravljanju baterijskega hranilnika. Predstavil je tudi primere dobrih praks na področju samooskrbnih skupnosti, ki jih je GEN-I vzpostavil v preteklih letih, ter podjetja nagovoril k možnosti ponujanja površin v ta namen.
"Pot do energetske samooskrbe je lahko dolga, zahtevna, vsekakor pa zahteva premišljen pristop in načrtovanje," je zaključil Panič in v tej luči omenil vlogo GEN-I kot zanesljivega partnerja za energetsko prihodnost, ki svojim strankam na enem mestu ponuja vse od projektiranja in izgradnje sončnih elektrarn ter baterijskih hranilnikov, vzdrževanja, aktivnega upravljanja, dobave manjkajoče energije in odkupa presežkov pa do organizacije in upravljanja energetske skupnosti ter možnosti tržnega odkupa nerazporejene presežne energije iz sončnih elektrarn.
Zbrane predstavnike slovenskih podjetij je nagovoril tudi generalni direktor GEN energije dr. Dejan Paravan. Izpostavil je rastoč pomen dolgoročnega zakupa energije v obliki produkta nPPA (nuclear Power Purchase Agreement), ki ga GEN ponuja različnim dobaviteljem. Produkt omogoča dolgoročni zakup jedrske energije z zamejeno ceno za 5 let. Njegovi ključni prednosti sta zamejitev tveganj ekstremnih cen in zanesljiva pasovna oskrba z jedrsko energijo iz Krškega, poleg tega pa je produkt podprt s potrdili o izvoru in tako podpira izpolnjevanje ESG kazalnikov podjetja. “Kupci, ki so sklenili nPPA za obdobje od 2025 do 2029 z GEN-I (nPPA ponudba GEN) v drugi polovici leta 2024, so zamejili tveganje pred višjimi cenami, ki so bile na trgu ob koncu leta 2024 za leto 2025,” je povedal Paravan in dodal, da v Skupini GEN že delajo na nadgradnji omenjenega produkta.
Na srečanju so se dotaknili tudi aktualne tematike upravljanja in optimizacije baterijskih hranilnikov. V GEN-I s svojo ekipo izkušenih strokovnjakov zagotovijo individualen pristop k upravljanju baterijskega hranilnika, ki zagotavlja najvišje prihranke bodisi za števcem ali pa na trgu. S pomočjo baterijskega hranilnika stroške optimizirajo tako z vidika dobave električne energije, omrežnine kot tudi prispevkov.
Ključne besede: Gen-I, elektrika, energetska samooskrba