Temperature so se ponekod spustile pod ledišče, kar je povzročilo pozebo. Hladna jutra se bodo nadaljevala tudi v torek in sredo, a bodo predvidoma manj izrazita kot današnje.
Danes bo večinoma sončno, le na vzhodu in sprva tudi na Primorskem bo občasno nekaj več oblačnosti. Čez dan bo v zahodni Sloveniji zapihal veter zahodnih, drugod pa severnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo med 8 in 12 °C, v delu Primorske lahko tudi do 14 °C.
Tudi v torek, sredo in četrtek bo vreme deloma jasno, občasno zmerno oblačno. Mraz bo počasi popuščal, a jutranje temperature bodo predvsem v torek še ponekod blizu ledišča, napovedujejo pri Agenciji RS za okolje.
Ponoči se bo v večjem delu Slovenije prehodno pooblačilo, proti jutru pa se bo znova delno zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 3 °C, v alpskih dolinah in na planotah Notranjske pa se lahko spustijo tudi do okoli -5 °C.
Jutri dopoldne bo prevladovalo precej jasno vreme, sredi dneva in popoldne pa bo občasno zmerno do pretežno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo med 10 in 15 °C.
V sredo in četrtek bo delno jasno, občasno bo več oblačnosti. Temperature bodo postopno naraščale in znova bo nekoliko topleje.
Prodor mrzlega zraka ni novost
Kot je včeraj pojasnil dežurni meteorolog Agencije RS za okolje (ARSO), Brane Gregorčič, so takšna temperaturna nihanja skoraj vsako pomlad povsem običajna in značilna za naše podnebje. Po njegovih besedah aprila v povprečju doživimo dva prodora hladnega zraka s severa, en podoben val pa običajno sledi še maja, ko nas obiščejo tako imenovani ledeni možje."To je tisti zadnji prodor hladnega, mrzlega zraka, ki lahko povzroča določene nevšečnosti. In kmetje že po starem ljudskem izročilu z določenimi kulturami, ki so bolj občutljive na nizke temperature, počakajo do sredine maja in jih šele potem posadijo," je v nedeljo pojasnil Gregorčič.
Zaradi grozeče pozebe je kmetijska stroka že več dni opozarjala pridelovalce na možne preventivne ukrepe, s katerimi bi lahko ublažili morebitne posledice. Na Agenciji RS za okolje so ob tem pred dnevi poudarili, da je bil letošnji vegetacijski razvoj zaradi izjemno toplega februarja in marca pospešen za kar 10 do 14 dni. Fenološke faze so se razvijale hitreje, kar je povečalo tveganje za pozebo.
Kmetijska stroka je v minulih dneh opozorila, da lahko teoretično že temperature pod –1 °C pri cvetočih rastlinah ter pod –1,5 °C pri še zaprtih cvetovih povzročijo poškodbe plodičev, cvetov ali mladih poganjkov pri jagodičju.
Občutljivost rastlin na nizke temperature je sicer odvisna od sadne vrste in sorte, razvojnega stadija ter trajanja izpostavljenosti mrazu.
Po letošnji mili zimi in nekoliko zgodnejšem cvetenju sadnega drevja so se s prvo pozebo letos že marca soočili predvsem pridelovalci na Primorskem.
Ključne besede: pozeba, mrzlo jutro, april, temperature pod lediščem, vreme, hladno jutro, vremenska napoved, Slovenija, ARSO, kmetijstvo