Začenja se nacionalna preventivna akcija "Hitrost": da bi vsi varno prišli do cilja
04. 04. 2025 ob 10:00
Med 7. in 13. aprilom 2025 bodo Agencija za varnost prometa, Policija in občinski redarji v okviru evropske akcije izvajali okrepljen nadzor hitrosti.
Od ponedeljka, 7. aprila, do nedelje, 13. aprila 2025, bo po vsej Sloveniji potekala nacionalna preventivna akcija "Hitrost", ki jo vodi Agencija za varnost prometa (AVP). Akcija je del širše evropske pobude, v okviru katere bo v sredo, 9. aprila, potekal tudi Roadpolov "maraton merjenja hitrosti" v državah članicah EU.
Cilj akcije je zmanjšati število prometnih nesreč, ki so posledica neprilagojene hitrosti – ta je še vedno glavni vzrok prometnih nesreč s smrtnim izidom in hudimi telesnimi poškodbami v Sloveniji. Policija in občinski redarji bodo v tem tednu izvajali poostren nadzor prometa, hkrati pa bo Agencija razdelila več kot 3000 letakov in 850 plakatov "Varno do cilja".Neprilagojena hitrost – številke, ki opozarjajo
V letu 2024 je bilo zaradi neprilagojene hitrosti zabeleženih 3.809 prometnih nesreč, umrlo je 30 ljudi, 403 pa jih je bilo hudo poškodovanih. Tudi v prvih treh mesecih leta 2025 se negativni trend nadaljuje – zabeleženih je bilo 602 nesreči, 1 smrtna žrtev in 37 hudo poškodovanih.
Po podatkih AVP je neprilagojena hitrost še vedno najpogostejši vzrok prometnih nesreč s smrtnim izidom (44 %) in s hudimi poškodbami (42 %). Med povzročitelji prevladujejo vozniki osebnih vozil (okoli 70 %), sledi jih delež kolesarjev in voznikov enoslednih vozil.Foto: Robert BalenO kampanji: "Prometna nesreča ni nesreča"
V sklopu akcije AVP in Zavod Varna pot pozivata tudi k spremembi terminologije – po zgledu tujih institucij (WHO, Road Peace …) želijo v jeziku javnosti zamenjati izraz "prometna nesreča" z bolj točnimi izrazi, kot sta trk ali trčenje, kadar gre za zavestno in nevarno ravnanje, kot je prehitra vožnja. Okrogla miza na to temo bo potekala v četrtek, 10. aprila, na Izpitnem centru AVP v Ljubljani.
Najvišje prekoračitve hitrosti so zabeležene predvsem v naseljih, sledijo jim avtoceste in hitra cestna omrežja. Po podatkih mednarodne raziskave Trendline 2024 o stanju prometne varnosti v Sloveniji, kar 41 % voznikov v naseljih presega dovoljeno hitrost, 32 % na cestah zunaj naselij, in 15 % na avtocestah.
Policija je do konca marca 2025 zabeležila 29.442 kršitev hitrosti, v celotnem letu 2024 pa kar 120.237, kar je primerljivo z letom 2023 (121.423 kršitev).
Največje prekoračitve se dogajajo v naseljih, šele nato na avtocestah in hitrih cestah.Mednarodna raziskava Trendline 2024 o stanju prometne varnosti v Sloveniji je pokazala, da so kršitve omejitev hitrosti najpogostejše na cestah v naseljih, kjer hitrost presega kar 41 % voznikov. Na cestah zunaj naselij hitrost presega 32 % voznikov, na avtocestah pa 15 %.Policija je v letošnjem letu do konca marca zabeležila 29.442 kršitev s področja hitrosti, v letu 2024 120.237 kršitev, v letu 2023 pa 121.423 kršitev.Prikazovalniki hitrosti AVP, nameščeni na 15 lokacijah po vsej Sloveniji, ki jih AVP vsako leto brezplačno za določeno obdobje podeli zainteresiranim občinam po vsej Sloveniji, so letos najhujši primer kršitve zabeležili v občini Žetale, in sicer je bila konec marca pri omejitvi hitrosti 50 km/h najvišja izmerjena hitrost 146 km/h, 70 % vozil je vozilo nad omejitvijo. V občini Mokronog – Trebelno pa je voznik pri omejitvi hitrosti 40 km/h vozil 122 km/h, 66 % vozil pa je vozilo nad omejitvijo. Ti prikazovalniki so se sicer izkazali kot učinkovit ukrep za zmanjšanje povprečnih hitrosti na cestah, pri čemer gre zahvala občinam za sodelovanje pri skupnem prizadevanju za večjo prometno varnost.
Varne cone, počasnejša vožnja – več življenja
AVP podpira širitev območij umirjenega prometa (cona 30), predvsem v bližini šol, vrtcev, domov za starejše in mestnih središč. Zmanjšanje hitrosti v naselju za le 1 km/h pomeni kar 4 % manj smrtnih žrtev. Pri trku s hitrostjo:
30 km/h je tveganje za smrt pešca 10 %,
50 km/h – 50 %,
60 km/h – kar 90 %.
Pozivi voznikom: varnost na prvem mestu
Agencija za varnost prometa in Policija pozivata vse voznike:
Upoštevajte omejitve hitrosti, zlasti v naseljih.
Zmanjšajte hitrost v bližini šol, vrtcev, igrišč in domov za starejše.
Spoštujte varnostno razdaljo.
Prilagodite hitrost vremenskim razmeram.
Ne hitite – pomembneje je priti varno kot prehitro.
Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj.
Ključne besede: akcija Hitrost 2025, neprilagojena hitrost, prometna varnost v Sloveniji