Kazni za neodgovorne voznike se zaostrujejo: Vožnja po reševalnem pasu vas lahko drago stane!
28. 03. 2025 ob 07:14
Slovenija zaostruje ukrepe proti voznikom, ki ne upoštevajo pravil reševalnega pasu. Ob strožjih globah se obetajo tudi dodatne aktivnosti za ozaveščanje, predvsem med tujimi vozniki.
Zaradi vse pogostejših kršitev na slovenskih avtocestah bo globa za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu, ga izkoriščajo za prehitevanje kolone ali se celo priključijo vozilu na nujni vožnji, po novem znašala 500 evrov. Poleg globe bodo vozniki prejeli tudi tri kazenske točke. Do zdaj so globe za takšne kršitve znašale med 200 in 300 evrov.
Pobudo za spremembe je podal Zavod Ustvarimo reševalni pas, ki že več let opozarja na pomen pravilnega ravnanja ob zastoju na avtocestah. Objave na družbenih omrežjih ob nesrečah pogosto razkrijejo voznike, ki brezobzirno vozijo po reševalnem pasu in s tem ovirajo intervencijska vozila.Posnetki (še) niso dovolj za kazen
Kljub vse pogostejšim videoposnetkom kršitev pa policija opozarja, da zgolj posnetki – četudi vsebujejo podatke o času, kraju in registrski številki – niso zadostna pravna podlaga za uvedbo prekrškovnega postopka. Policisti lahko takšne primere obravnavajo zgolj kot t. i. "glas o prekršku" in morajo voznika ujeti pri dejanju.
Izjema je, če je oseba, ki prekršek posname, hkrati tudi oškodovanec. V tem primeru posnetek lahko služi kot dokaz v prekrškovnem postopku.Kaj pa motoristi?
Po zakonu tudi motoristi ne smejo prehitevati kolone po reševalnem pasu. A Anže Albreht iz Zavoda Ustvarimo reševalni pas opozarja, da v praksi motoristi ne predstavljajo težav. Motorist, ki obstane na začelju kolone, je ranljiv. Poleg tega je zanj poleti v polni opremi dolgotrajno čakanje nevarno, poudarja Albreht. Zavod bo zato spremljal situacijo in po potrebi predlagal prilagoditve zakonodaje.Foto: Ustvarimo reševalni pas Poudarek na ozaveščanju, predvsem tujcev
Zavod bo tudi po uveljavitvi sprememb nadaljeval z ozaveščanjem, zlasti tujcev – predvsem voznikov iz Italije, kjer reševalnega pasu sploh nimajo v zakonodaji. "Začeli bomo intenzivneje ozaveščati tudi o reševalnem pasu v primeru, ko potekajo trije vozni pasovi za vožnjo v eno smer, glede na načrte Darsa, da bi se ustvaril tretji pas od Domžal do Ljubljane in kasneje med Vrhniko ter Ljubljano,". V tem primeru se morajo vozniki na desnem in srednjem pasu umakniti skrajno desno, na prehitevalnem pasu pa skrajno levo.Kje so kazni še višje?
Čeprav se kazen v Sloveniji zdi visoka, ni najvišja v Evropi. V Avstriji lahko globa znaša do 2180 evrov, v Nemčiji pa poleg denarne kazni (200–320 evrov) grozi še enomesečna prepoved vožnje. Na Hrvaškem je kazen presenetljivo nizka – le 60 evrov.
Ključne besede: reševalni pas, globa za voznike, prometna varnost