Porast garij v Sloveniji: strokovnjaki opozarjajo na pravočasno diagnozo in zdravljenje
20. 02. 2025 ob 12:03
Garje so srbeča nadloga, s katero sodobna družba še ni opravila. Te dni so številne primere garij zaznali na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana. Bistveno je, da vsi, ki živijo v istih prostorih, dosledno izvajajo predpisano terapijo.
V Sloveniji so v prvih mesecih leta 2025 zabeležili 96 prijav okužb z garjami, nalezljivo kožno boleznijo, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Strokovnjaki poudarjajo, da pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje igrata ključno vlogo pri preprečevanju širjenja bolezni.
Prim. doc. dr. Tanja Planinšek Ručigaj, dr. med., predstojnica Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, je pojasnila, da so garje v porastu tako v Sloveniji kot po svetu. Od leta 2017 do 2024 se je število primerov globalno povečalo z 200 na 400 milijonov. V Sloveniji so lani zabeležili več kot 1400 prijav, od tega približno 800 v ljubljanski regiji, pri čemer je bilo 628 primerov med tujimi državljani. "Danes je svet na dosegu roke, veliko potujemo, veliko je preseljevanj. Zato se je v relativno kratkem času število okužb podvojilo," je dejala Planinšek Ručigaj.
Garje se prenašajo predvsem s tesnim telesnim stikom kože na kožo, na primer pri dolgotrajnem držanju za roke, spanju v isti postelji ali spolnem stiku. Prvi znak okužbe je običajno intenziven srbež, ki je izrazitejši ponoči. Kožne spremembe se pojavijo predvsem na mehkih in tankih predelih kože, kot so prostori med prsti, notranja stran zapestja, komolci, kolena in območje okoli popka.
Za učinkovito zdravljenje je pomembno dosledno upoštevati navodila zdravnika. To vključuje nanos predpisanih krem ali losjonov na celotno telo od vratu navzdol. Po začetku zdravljenja je treba oprati vsa oblačila, posteljnino in brisače v vroči vodi ter posesati stanovanje. Vsi družinski člani ali osebe, ki živijo v skupnem gospodinjstvu, morajo sočasno izvajati terapijo, saj se bolezen hitro širi med tesnimi stiki.
V zadnjih dveh letih so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zabeležili sedem izbruhov garij letno, predvsem v domovih za starejše, zaporih, šolah, vrtcih ter različnih domovih, kot so dijaški in azilni domovi. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko garje prizadenejo vsakogar, vendar se pogosteje pojavljajo v okoljih z večjo gostoto prebivalstva in slabšimi higienskimi pogoji.
Ključne besede: garje, pršica Sarcoptes scabiei, nalezljiva kožna bolezen, srbež, zdravljenje, Slovenija