Burna razprava o prodaji alkohola na šolskih dogodkih: Predlog SDS deli poslance
12. 02. 2025 ob 17:52
Med razpravo o legalizaciji točenja alkohola na prireditvah v šolah burni očitki o sporočilih mladim in normalizaciji alkohola.
Stranka SDS je predlagala spremembo zakona, ki bi omogočila prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih, organiziranih v šolskih prostorih, vendar le v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti. Na današnji seji državnega zbora je med poslanci SDS in koalicije potekala živahna razprava o tem, kakšno sporočilo bi takšna zakonodajna sprememba poslala glede uživanja alkohola v slovenski družbi.
Poslanci odbora za zdravstvo so se na dopoldanski seji poglobljeno ukvarjali s predlogom sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola.
SDS s predlagano spremembo zakona želi omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih, ki potekajo v šolskih prostorih, vendar le v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti. V razpravah so poudarili, da zakon ne bi dopuščal točenja alkohola mladoletnim in da bi bilo točenje omejeno zgolj na dogodke izven šolskega časa.
Koalicija je medtem opozarjala, da bi sprejetje takšnih zakonskih sprememb lahko otrokom poslalo napačno sporočilo glede alkohola. Poleg tega so izpostavili tudi skrb zaradi že tako visoke porabe alkohola med Slovenci.
Poslanec SDS Žan Mahnič je kot enega od razlogov za predlagano spremembo zakona navedel pritožbe številnih posameznikov iz društev in organizatorjev prireditev. Poudaril je, da trenutni zakon prepoveduje prodajo alkohola v objektih in na zemljiščih, namenjenih vzgoji, izobraževanju in zdravstveni dejavnosti, kar vključuje tudi šolske športne dvorane. Kot primer je izpostavil koncerte, ki se odvijajo v teh prostorih, in dodal, da je trenutno stanje po njegovem mnenju nezakonito.AAAA
Foto: S.R. Pojasnil je, da je trenutno stanje po njegovih besedah nezakonito, saj se na koncertih in prireditvah v šolskih športnih dvoranah pogosto prodaja alkohol. Ob tem je izpostavil, da se zdravstveni inšpektorat tega zaveda, vendar obstaja tiho nenapisano pravilo, da se takšne primere ne nadzoruje.
SDS zato predlaga, da se obstoječe nezakonito stanje legalizira. Mahnič je večkrat poudaril, da takšni dogodki in prireditve večinoma potekajo ob koncih tedna, ko v teh prostorih ni učencev.
Poslanec NSi Aleksander Reberšek je izpostavil, da se zaveda resnosti problema prekomernega pitja alkohola v Sloveniji, ki bi mu bilo treba nameniti več pozornosti. Ob tem je poudaril pomen vzpostavljanja kulture pitja, vendar je prepričan, da se ta ne bo izboljšala z omejitvami, kot je prepoved alkohola v šolah. Po njegovem mnenju bi takšna prepoved omejevala dogajanje v manjših krajih, kjer pogosto primanjkuje primernih prostorov za organizacijo prireditev.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje, Iztok Kos, je pojasnil, da vlada nasprotuje predlaganim spremembam zakona. Izpostavil je, da pitje alkohola v Sloveniji predstavlja resen družbeni problem. Alkohol, ki je najbolj razširjena psihoaktivna snov, ima po njegovih besedah izrazito negativen vpliv na posameznike, njihove družine in celotno družbo. Opozoril je tudi, da "varne meje pitja alkohola ni" in poudaril, da alkohol v šolo ne sodi.
Poudaril je še, da vlada ocenjuje predlagane rešitve, ki bi omogočile točenje alkohola v šolskih prostorih, kot neprimerne. Po njegovih besedah bi takšne spremembe poslale negativno sporočilo o socialni sprejemljivosti in normalnosti pitja alkohola, zlasti med mladimi, ki šele oblikujejo svoj vrednotni sistem in še nimajo v celoti razvitega občutka za odgovornost.
Poslanka Levice Nataša Sukič je izpostavila, da poslanci s svojim delovanjem, vključno s sprejemanjem zakonov, oblikujejo in promovirajo določene vrednote. Poslancem SDS je očitala, da z njihovim predlogom zakonodaje spodbujajo normalizacijo pitja alkohola v izobraževalnih ustanovah. Ob tem je poudarila, da je naloga poslancev sprejemati zakone, ki bodo imeli pozitiven osveščevalni učinek na družbo.
Poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj je poudaril, da "alkohol v šolo ne sodi." Spomnil je, da šole niso zgolj izobraževalne ustanove, temveč tudi varno zatočišče za otroke. Posebej je izpostavil otroke, ki prihajajo iz družin kjer imajo težave z alkohlom."Če bodo otroci videli, da se v teh dvoranah iste stvari dogajajo kot doma, se pravi, ko se šola čez noč prelevi v gostilno, se zmanjšuje zaupanje v institucijo," je opozoril.
Na seji sta nasprotovanje predlaganim spremembam zakona izrazila tudi predsednik Slovenskega združenja za kronične nenalezljive bolezni Franc Zalar in direktor Inštituta za raziskave in razvoj Utrip Matej Košir.
Današnjo perečo sejo, na kateri so poslanci razpravljali o predlogu sprememb zakona, so prekinili, razprava pa se bo nadaljevala v petek. Med sejo so poslanci večkrat omenili primer iz konca lanskega leta, ko je poslanka Svobode in svetnica v Mestni občini Krško Tamara Vonta nasprotovala izvedbi martinovanja v prostorih ene od osnovnih šol v občini Krško. Zaradi njenega nasprotovanja je bila deležna številnih kritik in žaljivk na družbenih omrežjih, kar so pri Svobodi takrat ostro obsodili.
Razpravo so zaznamovali očitki med poslanci, da se med seboj motijo, ter obtožbe o žaljivem obnašanju z obeh strani. Večkrat so bili podani pozivi predsedujoči, naj izreče opomine. Seja odbora za zdravstvo bo zato nadaljevana v petek ob 10. uri. Poslanci danes o predlogu zakona še niso glasovali.
Ključne besede: alkohol v šolah, zakon, poslanci, parlament