Velike spremembe za zaščito živali: Konec reje kokoši v kletkah in obvezno čipiranje mačk!
12. 02. 2025 ob 17:12
Zakon o zaščiti živali prinaša ključne spremembe na področju dobrobiti živali, vključno z ukinitvijo reje kokoši v kletkah do leta 2028, obveznim čipiranjem mačk ter prenovljenim financiranjem zavetišč in rejništvom.
Osnutek novele zakona o zaščiti živali prinaša pomembne spremembe na področju dobrobiti živali, ki vključujejo ukinitev reje kokoši v kletkah, obvezno čipiranje lastniških mačk ter nov način financiranja zavetišč. Poleg tega zakon predvideva tudi strožjo ureditev lastništva eksotičnih živali in širša pooblastila inšpekcijskih služb.
Konec reje kokoši v kletkah do leta 2028
Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Eva Knez je pojasnila, da je bilo ugotovljenih več anomalij v sistemu, zaradi katerih so se odločili za posodobitev zakonodaje. Ena ključnih sprememb je ukinitev reje kokoši v kletkah, ki bo dovoljena le še do konca leta 2028. Trenutno je v Sloveniji v kletkah še okoli 15 % kokoši, število registriranih rejcev pa je približno 30.
Država bo rejcem pomagala s subvencijami, ki bodo pokrile do 80 % stroškov prehoda na alternativne načine reje. Po besedah Knez bo financiranje potekalo iz državnih sredstev, rejcem pa bodo ponudili tudi svetovanje in pomoč pri pridobivanju gradbenih dovoljenj. Po ocenah ministrstva bo prehod na alternativne sisteme reje zahteval približno leto in pol.
Nov sistem financiranja zavetišč in rejništvo
Predlog zakona uvaja prenovljen model financiranja zavetišč. Po novem bodo občine krile stroške oskrbe zapuščenih živali od 1. do 60. dneva, medtem ko bo med 60. in 180. dnevom stroške v celoti pokrivala država. Po 180 dneh pa zakon predvideva možnost rejništva, pri čemer bo za žival še vedno odgovorno zavetišče, ki bo skrbelo za njeno trajno posvojitev. Direktorica uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Znoj je poudarila, da zavetišča ne smejo postati končni dom za zapuščene živali, ampak le prehodni dom.
Obvezno čipiranje mačk in nova pravila za mačke v zavetiščih
Pomembna novost je tudi obvezno čipiranje lastniških mačk. Po navedbah Znoj je v Sloveniji že čipiranih okoli 50.000 mačk, sistem pa bo enak kot za pse. Za lastnike mačk bo veljalo dveletno prehodno obdobje, pri čemer bo država sofinancirala označevanje mačk.
Poleg tega zakon prvič določa normative za mačke v zavetiščih. Na vsake 800 registriranih psov v občini bosta po novem morali biti v zavetišču zagotovljeni tudi dve mesti za mačke.
Ureditev lastništva eksotičnih živali
Osnutek zakona vključuje tudi nove predpise za lastništvo eksotičnih živali. Sprva so načrtovali dva ločena akta za dovoljenje in prepoved posesti določenih vrst, vendar je zaradi številnih pripomb zdaj predviden le seznam dovoljenih vrst. Živali, ki ne bodo na tem seznamu, bodo lahko posedovali le živalski vrtovi in zatočišča za prostoživeče živali.
Večja pooblastila inšpekcijskih služb
Nova zakonodaja uvaja tudi dodatna pooblastila inšpekcijskih služb. Med drugim bo inšpekcija po novem lahko odvzela vozilo, s katerim je bil storjen prekršek.
Osnutek zakona o zaščiti živali je zadnji izmed sedmih kmetijskih zakonov, ki jih je ministrstvo v zadnjih tednih poslalo v javno obravnavo. Če bo zakon sprejet, bo prinesel številne izboljšave v sistemu zaščite živali, dolgoročno pa naj bi pripomogel k večji odgovornosti in humanemu ravnanju z živalmi v Sloveniji.
Ključne besede: zakon o zaščiti živali, ukinitev reje kokoši, čipiranje mačk, financiranje zavetišč