29 poklicev, ki jih primanjkuje: Štipendije kot priložnost za mlade
12. 02. 2025 ob 08:22
Gospodarstvo sestavljajo različne dejavnosti, vendar pogosto primanjkuje določenih strokovnjakov in poklicev. Da bi zagotovila nemoteno delovanje vseh panog, država z dodeljevanjem štipendij spodbuja mlade, da se odločajo za te deficitarne poklice.
Deficitarni poklici so tisti, za katere na trgu dela primanjkuje ustrezno usposobljenega kadra glede na potrebe delodajalcev, kar odraža neskladje med povpraševanjem in ponudbo na trgu delovne sile. Deficitarna štipendija mladim ponuja dodatno spodbudo za izobraževanje v poklicih, ki so na trgu dela iskani in imajo perspektivo skladno z usmeritvami gospodarskega razvoja.
Štipendije za deficitarne poklice so namenjene spodbujanju mladih, da se izobražujejo za poklice, kjer na trgu dela primanjkuje kadra in kjer obstaja neskladje med trenutnimi ter prihodnjimi potrebami po delovni sili, so pojasnili na Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije.
Foto: Profimedia
V prihajajočem šolskem letu je med deficitarne poklice uvrščenih 29 različnih poklicev, kot so izdelovalec kovinskih konstrukcij, inštalater strojnih inštalacij, oblikovalec kovin, avtoserviser, tapetnik, zidar, polagalec keramičnih oblog, pek, mesar, steklar, kamnosek, vrtnar, cvetličar, gozdar in gastronom hotelir. Poleg teh so na seznam vključeni še 14 dvojezični izobraževalni programi, med njimi predšolska vzgoja, računalničar v italijanskem jeziku, elektrikar, mehatronik ter predšolska vzgoja v madžarskem jeziku.
Informativni dnevi za bodoče srednješolce bodo 14. in 15. februarja, število razpisanih mest za šolsko leto 2025/2026 pa bo nekoliko manjše kot lani. V Gorenjski regiji je razpisanih 2318 mest (14 % manj), v Goriški 1318, v Jugovzhodni regiji 1994, v Koroški 784, v Primorsko-notranjski 398 in v Obalno-kraški 1186 mest. V Osrednjeslovenski regiji je razpisanih 6132 mest (12 % manj), v Podravski 3832, v Pomurski 1230, v Savinjski 3278, v Posavski 526 in v Zasavski regiji 544 mest.
Informativni dnevi bodo še kaj povedali
"Za vse učence, ki se prijavljajo na razpisa za vpis v srednje šole, je letos najbolj pomemben datum 2. april 2025. To je namreč datum do katerega srednje šole še sprejemajo prijave. Če se posameznik ne prijavi do tega roka, se lahko prijavi do 16. maja 2025. Vendar pa ta datum velja le za šole oziroma za programe, kjer ne bo omejitve vpisa in bodo še prosta mesta. Rok 16. maj 2025 pa velja tudi za tiste, ki so se zadnje šolsko leto izobraževali v tujini. Do 8. aprila pa bomo na spletni stani objavili stanje prijav za vpis. Prijavo potem lahko učenci prenesejo na drugo šolo ali spremenijo program do 6. maja," so zapisali na ministrstvu za šolstvo, "2. julija pa bo postopek za izbiro kandidatov na šolah, kjer bo vpis omejen, končan."
Foto: Profimedia
Z deficitarnimi štipendijami želijo spodbuditi večji vpis učencev v poklice, kjer na trgu dela primanjkuje kadrov. V novem šolskem letu bodo za te štipendije namenili 4.444.560 evrov, pri čemer bo vsak dijak prejel 123,46 evra mesečno. Vloge bo možno oddati od 1. avgusta do 30. septembra na naslov Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije s pripisom "za 369. JR ŠDP".
Glavni cilj teh štipendij je zagotoviti ustrezno usposobljene kadre za potrebe delodajalcev, s čimer prispevajo k gospodarskemu razvoju, povečujejo zaposlovanje na področjih, kjer se pogosto zaposlujejo tujci, in spodbujajo vpis v manj priljubljene programe, ki pa so ključni za trg dela in jim grozi ukinitev.
Mladi se lahko dodatno informirajo o aktualnih kadrovskih štipendijah prek spletne aplikacije "Izmenjevalnica", ki jim lahko olajša odločitev glede izbire poklica. Kot poudarjajo na Javnem štipendijskem skladu, so delodajalci iz vse Slovenije tudi letos objavili več kot 320 kadrovskih štipendij za prihodnje šolsko leto. Največ povpraševanja je po elektrikarjih, elektrotehnikih, mehatronikih, metalurgih, strojnikih, avtokaroseristih in avtomehanikih, vse bolj pa se kažejo tudi potrebe po kadrih s področja gastronomije in lesarstva. Poleg teh so razpisane štipendije tudi za druge poklicne profile.
Foto: Bobo Pa plače?
Iz dosedanjih štipendiranj za deficitarne poklice je bilo največ zanimanja za poklic mizarja, za njim pa za slaščičarja, elektrikarja, elektrotehnika, mehatronika in orodjarja. Kot so pojasnili na Javnem štipendijskem skladu, se je seznam deficitarnih poklicev skozi leta spreminjal – pred petimi leti je zajemal 29 poklicev, tri leta nazaj 30, lani pa 28. V minulih letih so opazili tudi zelo nizko zanimanje za nekatere poklice, kot so tapetnik, dimnikar, steklar, kamnosek in klepar-krovec.
Vir: SURS
Na podlagi podatkov Statističnega urada RS za leto 2022 so povprečne bruto mesečne plače v nekaterih deficitarnih poklicih naslednje: kamnosek je zaslužil približno 1500 evrov, orodjar 1800 evrov, mehanik pa 1700 evrov. Podatki o plačah rudarjev in gozdarjev so zaupne narave in niso javno dostopni.
Vsako leto se razpiše 1000 novih štipendij za deficitarne poklice, pri čemer na Javnem štipendijskem skladu opozarjajo, da so razlogi za majhno ponudbo določenih poklicev na trgu dela večplastni in sistemske narave. Med ključnimi dejavniki navajajo družbeno vrednotenje posameznih poklicev, vzgojo otrok, usmeritve izobraževalne politike, privlačnost izobraževalnih smeri, sistem nagrajevanja, težke delovne pogoje, neugodno razporeditev delovnega časa ter migracije kadrov v tujino in iz tujine.
Ključne besede: Poklici, informativni dnevi, deficitarni poklici, informativni dnevi 2025