Izboljšave protokola po grožnjah šolam: V prihodnje tudi obveščanje prek SMS sporočil?
05. 02. 2025 ob 06:48
Po prejetih grožnjah več kot dvesto šolam sta ministra Logaj in Poklukar poudarila pomen obstoječega protokola ter napovedala njegovo nadgradnjo, vključno z boljšim obveščanjem in dodatnim usposabljanjem zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Prejšnji teden je več kot dvesto šol prejelo generične grožnje po elektronski pošti. Kot so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje, je pri odzivu ključno vlogo odigral lani sprejeti protokol o obveščanju in ukrepanju ob grožnjah v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj ter minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar sta protokol ocenila kot koristen, a hkrati poudarila, da so potrebne nekatere izboljšave.
Je dejal Logaj in dodal, da preverjajo različne možnosti za še hitrejše in učinkovitejše obveščanje, vključno z uporabo SMS sporočil.
"Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se zavedamo, da je pri zagotavljanju varnosti učencev, dijakov in vseh zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih potrebno tako nenehno izpopolnjevati preventivne dejavnosti, kot tudi izjemno hitro in učinkovito ukrepati,"
Poklukar je izpostavil, da je bil odziv slovenske policije ob dogodku ustrezen. »Ker pa bi želeli zagotoviti maksimalno usklajeno delovanje vseh deležnikov in ničesar ne prepustiti naključju, smo na današnjem sestanku govorili o ukrepih, s katerimi bi nadgradili oziroma izboljšali obstoječi protokol,« so njegove besede povzeli na ministrstvu. Poklukar je predlagal, da v protokolu dodatno opredelijo komunikacijo z vsemi deležniki in splošno javnostjo ter natančneje določijo kontaktne osebe s stalno dosegljivostjo in medsebojno obveščanje predstojnikov.
Na sestanku je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar prisotne seznanil, da bodo policisti pedagoške delavce v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah usposobili za učinkovito ukrepanje v skladu s protokolom.
Poklukar je izrazil prepričanje, da so vzgojno-izobraževalni zavodi prepoznali nujnost usposabljanja in se bodo nanj odzvali v čim večjem številu. Pomembnost obveznega usposabljanja je pozdravil tudi Logaj ter napovedal pripravo načrta tovrstnih aktivnosti v prihodnje.
Ministra in predstavniki policije so nato ugotovitve predstavili tudi predstavnikom Združenja ravnateljev vrtcev, Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, Zveze srednjih šol in dijaških domov, Skupnosti vrtcev ter Zveze aktivov svetov staršev. Ti so pohvalili odziv pristojnih na nedavno grožnjo ter podali nekatere predloge za izboljšave, so še sporočili z ministrstva.
Ključne besede: grožnje šolam, varnost v šolah, ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ministrstvo za notranje zadeve