Kako zaščititi živali pred nevarnostmi pirotehnike med prazniki?
27. 12. 2024 ob 06:40
Nasveti za zaščito psov, mačk in drugih živali pred stresom in paniko zaradi pokanja med decembrskimi prazniki.
Nevarnosti pirotehnike: Kako zaščititi živali med prazniki
Vsako leto med decembrskimi prazniki v Sloveniji znova poteka razprava o smiselnosti in upravičenosti uporabe pirotehničnih sredstev. Kljub opozorilom strokovnjakov in prizadevanjem nevladnih organizacij se praznično obdobje še vedno pogosto povezuje z glasnimi poki in ognjemeti, ki pa imajo lahko resne posledice za ljudi, živali in okolje.
Pirotehnika – več kot le "nedolžna zabava"
Decembra policisti, zdravniki in gasilci redno opozarjajo na nevarnosti nepravilne uporabe pirotehnike. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ter agencija za okolje opozarjata na vplive ognjemetov na kakovost zraka, medtem ko nevladne organizacije in veterinarji izpostavljajo trpljenje živali zaradi pokanja.
Čeprav mnogi mislijo, da je uporaba pirotehnike nenevarna zabava, izkušnje govorijo drugače. Direktor enega od slovenskih podjetij, ki prodajajo pirotehniko, je nekoč trdil, da zaradi "zabavne" pirotehnike še nihče ni umrl. Žal so se te trditve izkazale za neresnične – primer smrti 56-letne ženske zaradi pirotehničnega sredstva nas opominja, kako nevarne so lahko te aktivnosti.
Pirotehnika in živali – kako jim pomagati?
Uporaba pirotehnike negativno vpliva na številne živali. Glasni poki povzročajo strah, paniko in celo šok. To velja ne le za hišne ljubljenčke, kot so psi in mačke, temveč tudi za rejne živali, ptice in druge vretenčarje. Po podatkih veterinarjev skoraj polovica psov ob pokanju pokaže znake strahu. Dr. Ožbalt Podpečan, veterinar in vodja Nacionalnega centra za dobrobit živali, opozarja, da je vsak pok travmatičen za živali. Pravi, da bi morali pirotehniko, ki proizvaja zvok, prepovedati.
Nasveti za zaščito živali pred pokanjem:
Izogibajte se sprehodom ob intenzivnem pokanju. Če že greste na sprehod, mora biti pes nujno na povodcu, saj lahko zaradi strahu zbezlja.
Zaprite okna in spustite senčila. Zmanjšanje zunanjega hrupa lahko pripomore k pomiritvi živali.
Ustvarite varno in mirno okolje. Nekatere živali se bolje počutijo v zatemnjenem prostoru. Lastniki naj ostanejo mirni, ne prenašajo živali v naročje in ne izkazujejo pretirane vznemirjenosti.
Preusmerite pozornost. Začnite igro ali uporabite igrače, da žival odvrnete od zvokov pokanja.
Zdravila kot zadnja možnost. Veterinarji odsvetujejo rutinsko uporabo pomirjeval. Le v skrajnih primerih, ko je žival v popolni paniki, so močnejša pomirjevala upravičena, vendar naj bodo uporabljena zmerno.
Pirotehnika prizadene tudi druge živali
Strah pred poki ni značilen le za pse in mačke. Ptice, rejne živali in drugi sesalci prav tako negativno reagirajo na glasne zvoke in svetlobne učinke. Kmetje pogosto opozarjajo na stres, ki ga pirotehnika povzroča pri rejnih živalih, zato večinoma sami ne uporabljajo teh sredstev.
Vir: N1
Ključne besede: zaščita živali pred pirotehniko, pirotehnika in živali, stres, živali