V novo leto brez ognjemetov: Večina mestnih občin v prid okolju in zdravju
16. 12. 2024 ob 06:17
Le dve mestni občini bosta vstop v novo leto proslavili z ognjemetom. Drugod so se odločili za drugačne oblike praznovanja ter varčevanje z energijo pri praznični razsvetljavi
Vstop v novo leto bosta z ognjemetom med mestnimi občinami proslavili le Ljubljana in Murska Sobota. Zaradi ozaveščenosti o negativnih vplivih pirotehnike na okolje, zdravje ljudi in dobrobit živali se vse več občin odloča za opustitev ognjemetov. V Ljubljani bo opolnoči grajski grič za pet minut razsvetlil ognjemet iz razgradljivih materialov, za katerega bo mestna občina namenila 7.200 evrov. Če bodo vremenski pogoji neugodni, bodo rakete nizko leteče in zvočne. V Murski Soboti bodo za ognjemet odšteli 2.500 evrov.
V številnih drugih mestnih občinah, kot so Koper, Kranj, Maribor, Celje in Nova Gorica, so se ognjemetov odpovedali že pred leti. Razlogi za to so skrb za naravo, živali in prebivalce, ki jih ognjemeti motijo. Nekatere občine sredstva, namenjena ognjemetu, raje porabijo za dobrodelne namene, medtem ko druge ponujajo alternativne oblike praznovanja.
Tudi praznično razsvetljavo so v več mestih prilagodili z namenom varčevanja z energijo. V Ljubljani praznične luči svetijo ves čas le na nekaterih ulicah in trgih, drugod so usklajene z javno razsvetljavo. Podobne ukrepe izvajajo tudi v Mariboru, Kranju, Celju in Slovenj Gradcu, kjer luči ponoči ugašajo ali prilagajajo njihov vklop. Večina mestnih občin uporablja varčno LED razsvetljavo, stroški za praznično osvetlitev pa se gibajo od nekaj sto do največ 2.000 evrov.
Varčevanje z energijo in skrb za okolje postajata ključni vodili pri prazničnih odločitvah občin, ki se trudijo zagotoviti prijetno vzdušje brez prekomernih obremenitev okolja.
Ključne besede: ognjemet, novo leto, silvestrovanje, okolje