Nevarnosti in posledice uporabe pirotehnike: Kaj morate vedeti
12. 12. 2024 ob 06:27
Uporaba pirotehnike ostaja tvegana, še posebej za mlade. Kljub omejitvam zakonodaje so poškodbe in nezakoniti nakupi še vedno pereč problem.
Po podatkih policije se število nesreč s pirotehniko ne zmanjšuje. V letu 2021 je bilo poškodovanih 15 ljudi, med njimi kar 10 mladoletnikov. Največ kršitev so v letu 2022 zabeležili na območju PU Novo mesto (85), sledijo PU Ljubljana in Koper. Mladi, stari med 14 in 17 let, so najpogostejše žrtve.
Poškodbe največkrat vključujejo roke, kar potrjujejo podatki UKC Ljubljana, kjer so v več kot polovici obravnavanih primerov poškodbe na rokah. Približno tretjina poškodb zajema glavo, obraz, oči in ušesa. Čeprav so večinoma lažje narave, se letno zgodi vsaj ena težka poškodba, ki povzroči invalidnost. Leta 2022 so bile med poškodovanimi le tri ženske, ostali so bili moški.
Nevaren nakup in uporaba Glavna vzroka za poškodbe v obdobju 2022/2023 sta bila neprevidnost in neupoštevanje navodil. Posebej ogroženi so tisti, ki pirotehniko uporabljajo prvič ali redko. Nepravilna uporaba, slaba priprava in nepoznavanje tveganj so glavni razlogi za nesreče. Če niste prepričani, kako pravilno ravnati, je najbolje, da pirotehnike sploh ne uporabljate.
Direktor podjetja Piroplanet, Peter Šajn, je opozoril, da Slovenci po porabi pirotehnike nismo med vodilnimi v Evropi. Na Nizozemskem, kjer jo uporabljajo najbolj množično, in v Avstraliji, kjer so ognjemeti najdražji, so razmere drugačne. Pri nas je pirotehnika cenejša, vendar na spletu pogosto dostopna tudi nezakonita ponudba. Zaradi različnih zakonodaj v državah članicah EU se k nam pretihotapi izdelke, ki so pri nas prepovedani.
Pravila in omejitve Zakon določa, da lahko pirotehniko kupujejo osebe, stare najmanj 14 let za kategorijo F1, 16 let za F2 in 18 let za zahtevnejše kategorije (F3, P1, T1). Kazni za prekrške znašajo od 400 do 1200 evrov, pirotehniko pa zasežejo. Leta 2022 so policisti zasegli 5462 kosov pirotehnike, največ na območju PU Novo mesto, PU Ljubljana in PU Kranj.
Prodaja izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa zgolj med 26. decembrom in 1. januarjem. Ostali izdelki so na voljo vse leto, vendar njihova uporaba zahteva previdnost. Kot opozarja Peter Šajn, pirotehnika ni primerna za gosto naseljena območja, kot je Prešernov trg v Ljubljani.
Poleg nevarnosti za ljudi pa glasni poki in svetlobni učinki močno vplivajo tudi na živali, tako domače kot divje, ki v tem času doživljajo izjemen stres.Peter Šajn je bil sicer včeraj gost v Denis Avdić showu - kaj vse je o varni rabi pirotehnike še povedal, lahko poslušate TUKAJ.
Ključne besede: pirotehnika, Peter Šajn, Piroplanet