Letos ukradli že 1400 registrskih tablic: Kako ukrepati ob tatvini
02. 12. 2024 ob 11:43
Število tatvin registrskih tablic v Sloveniji narašča. Policija svetuje hitro prijavo, da se izognete težavam in pripomorete k učinkovitejši preiskavi.
Letos so slovenski policisti obravnavali skoraj 1400 primerov tatvin registrskih tablic. Največ primerov je bilo zabeleženih na območju Policijske uprave Ljubljana (893), sledijo Maribor, Celje in druge uprave. Kraje registrskih tablic pogosto spremljajo resnejša kazniva dejanja, kot so vožnja z neregistriranimi vozili, begi z bencinskih servisov in prevozi ukradenih vozil čez mejo.
Če vam ukradejo registrsko tablico, je ključnega pomena, da krajo čim prej prijavite na policiji. S tem bo kraja zabeležena v sistemu Ministrstva za notranje zadeve, kar lahko prepreči morebitne nadaljnje težave, kot so povezave s kaznivimi dejanji, ki jih storilci izvajajo z ukradenimi tablicami.
Zakon o motornih vozilih (ZMV-1) določa, da mora lastnik vozila, če je tablica ukradena ali uničena, poskrbeti za zamenjavo. Za neupoštevanje teh določil je predpisana globa v višini 100 evrov.
Tatovi ukradene tablice pogosto uporabljajo za prikrivanje nezakonitih dejanj. Redkejši, a še vedno možni primeri so, ko tablice namestijo na ukradena vozila iste znamke, s katerimi poskušajo prečkati meje. Prav zato so hitre prijave policiji ključnega pomena – v mnogih primerih lahko storilci že v eni uri zapustijo državo, kar oteži preiskavo.
Od uvedbe e-vinjet, ki so vezane na registrske tablice, se je pojavila tudi praksa, da storilci ukradene tablice uporabljajo za nepošteno uporabo avtocest. Policija zato poziva vse oškodovance, da ukrepajo hitro in odgovorno, da bi zajezili tovrstno kriminaliteto.
Ključne besede: Tatvine registrskih tablic Slovenija, ukradene registrske tablice