Zobna erozija – kako prepoznati in zdraviti težavo?
22. 11. 2024 ob 13:09
Ali so vaši zobje občutljivi na vročo ali hladno hrano ter pijačo? Potem je velika verjetnost, da se spopadate z zobno erozijo. Gre za zelo pogosto težavo v ustni votlini, zato je pomembno, da jo pravočasno prepoznate.
Podobno kot paradontoza, je tudi zobna erozija eden največjih sovražnikov naših zob. Gre za postopno propadanje zobne sklenine, kar lahko vodi v izgubo zob. Izgubljene zobne sklenine namreč ne morete nadomestiti, zato je pomembno, da jo pravočasno zaustavite, še preden se stanje poslabša.
Kaj je zobna erozija?
Zunanji zaščitni plasti naših zob pravimo zobna sklenina in je najtrša snov v našem telesu, ki varuje notranje plasti zoba pred poškodbami. Kadar se zobna sklenina začne, pod vplivom kemičnih procesov, ki jih povzroča delovanje kislin iz hrane, pijače in notranjih telesnih virov, raztapljati oziroma tanjšati, temu pravimo zobna erozija.
Zaradi zobne erozije postajajo zobje vedno bolj tanjši, hkrati pa oslabi vaše zobe, ki postanejo na ta način bolj dovzetni za madeže, občutljivost in karies. Če zobne erozije ne zdravite pravočasno, ima to lahko resne posledice za zdravje vaše ustne votline. Dobra novica pri tem pa je, da gre za zelo počasen proces in da obstajajo številni načini, kako jo zaustaviti.
Vzroki za nastanek zobne erozije
Zobna erozija je zelo pogost pojav v vseh starostnih skupinah. Po nekaterih podatkih prizadene 50 % mlečnih zob in do 45 % stalnih zob pri odraslih. Gre torej za težavo ustne votline, ki jo je potrebno resno jemati in jo skušati preprečiti oziroma čim prej zdraviti, za kar pa je ključnega pomena poznavanje vzrokov za njen nastanek.
Zobno erozijo lahko povzroči veliko dejavnikov. To so:● uživanje sladkih pijač in sladkarij, kar je še posebej pogosto pri otrocih,● uživanje pijač z vsebnostjo kislin,● uživanje izotoničnih pijač, kar je značilno za športnike,● želodčni refluks oziroma zgaga, ki povzroča vračanje kisline iz želodca v požiralnik in ustno votlino,● pogosto bruhaje, zaradi česar so še posebej ogrožene osebe z bulimijo,● prekomerno uživanje alkohola,● genetske motnje.Simptomi zobne erozije
Potrebno je vedeti, da simptomi zobne erozije niso enaki pri vseh ljudeh, ampak se razlikujejo od osebe do osebe. Vsekakor pa morate biti pozorni, ko opazite katero od spodnjih težav:
● preobčutljivost zob na vročo, hladno, sladko ali kislo hrano in pijačo;● preobčutljivost zob pri ščetkanju ali žvečenju;● sprememba barve zob, ki postanejo rumenkasti;● hrapava ali gladka in sijoča površina zob;● razpoke in razjede na površini zob;● neenakomerna obraba griznih površin;● spremembe oblike zob, ki postanejo zaobljeni ali skrajšani;● bolečina in nelagodje.Kako lahko sami preprečite zobno erozijo?
Preprečevanje je ključnega pomena, ko gre za zobno erozijo. Glede na to, da zobna sklenina ne more ponovno zrasti, je najboljše pravilo, da zobno erozijo pravočasno ustavite. Da boste zmanjšali tveganje za erozijo zob, upoštevajte naslednja priporočila:
1. Zmanjšajte vnos kisle hrane in pijače.2. Po vsakem kislem obroku si sperite usta z navadno vodo ali pa z ustno vos fluoridi, ki ne vsebujejo alkohola.3. Zmanjšajte uživanje pijač, ki vsebujejo alkohol.4. Po obroku žvečite žvečilni gumi brez sladkorja, s čimer povečate proizvodnjo sline.5. Za ščetkanje zob uporabite fluoridne paste z nizko abrazivnostjo.6. Za ščetkanje zob uporabite mehke zobne ščetke z zaobljenimi in gosto posejanimi ščetinami.7. Zobe si ščetkajte z nežnimi in krožnimi gibi.8. Ne ščetkajte zob takoj po jedi, ampak počakajte vsaj eno uro. Sklenina se po jedi razmehča, s ščetkanjem pa lahko odstranite mehki del sklenine in s tem prispevate k zobni eroziji.
Tveganje za zobno erozijo pa seveda lahko bistveno zmanjšate tudi z ustrezno in redno ustno higieno. Poleg ščetkanja ne pozabite tudi na uporabo nitke in ščetke za medzobne prostore ter na redne obiske pri zobozdravniku.
Zdravljenje zobne erozije Dejstvo je, da ima zobna erozija lahko resne posledice, če je ustrezno ne zdravimo. S takšnimi in podobnimi težavami se ukvarja zobozdravstvo, zato je v tem primeru obisk zobozdravnika neizogiben.
Zdravljenje zobne erozije je v največji meri odvisno od resnosti stanja. Če gre za začetno stanje, zobozdravnik uporabi ustrezne desenzibilizacijske zobne paste in fluoridne premaze, kadar pa gre za napredovano fazo, se lahko odloči tudi za zalivke ali plombe.
Posegi praviloma niso boleči, zato je toliko bolj pomembno, da ob prvih simptomih obiščete zobozdravnika.
Zobna erozija je lahko resna grožnja vašemu nasmehu. Zato bodite pozorni na njene simptome in čim prej ukrepajte!
Ključne besede: Zobna erozija, zdravljenje, zobozdravstvo