Atipična pljučnica v porastu: Največ zbolelih med šolarji
22. 11. 2024 ob 13:08
Atipična pljučnica, ki jo povzroča bakterija Mycoplasma pneumoniae, je letos znova v porastu.
Na ljubljanski infekcijski kliniki UKC Ljubljana so v zadnjem letu obravnavali kar 353 bolnikov z dokazano okužbo, kar je desetkrat več kot pred nekaj leti.
Simptomi in potek bolezni
Za atipično pljučnico so značilni dolgotrajen kašelj, občutek težkega dihanja in v nekaterih primerih visoka vročina. Bolniki se pogosto počutijo zelo slabo, pri trajanju simptomov več kot teden dni pa je nujen obisk zdravnika. Po besedah Tatjane Mrvič iz UKC Ljubljana je ob pravočasnem zdravljenju z antibiotiki mogoče preprečiti resnejše zaplete.
Porast okužb med otroki in šolarji
Največ primerov beležijo pri šolarjih, a tudi vrtčevski otroci in odrasli niso izjema. "Več bolnikov je potrebovalo hospitalizacijo zaradi potrebe po kisiku in antibiotikih," je pojasnila Mrvičeva. Število obolelih se je v primerjavi z obdobjem 2017/2018 povečalo za kar desetkrat.
Začetek zimske sezone respiratornih bolezni
Zimski čas prinaša povečano število respiratornih obolenj, med katerimi trenutno prevladujejo rinovirusi in koronavirus. Na ljubljanski infekcijski kliniki so že obravnavali prve primere gripe in okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Po napovedih strokovnjakov naj bi vrhunec gripe dosegli med decembrom in januarjem.
Pomanjkanje postelj in medicinskih sester
UKC Ljubljana se sooča z zmanjšanjem števila postelj za 10 odstotkov v zadnjih letih, kar otežuje obravnavo naraščajočega števila bolnikov. Gradnja prizidka in prenova glavne stavbe infekcijske klinike dodatno zmanjšujeta zmogljivosti. Pomanjkanje medicinskih sester pa otežuje hitro in učinkovito oskrbo bolnikov.
Priprave na možen val epidemije
Čeprav trenutno stanje že prinaša veliko obremenitev za zdravstveno osebje, strokovnjaki opozarjajo, da se resnična epidemija respiratornih obolenj še ni začela. Pričakujejo večji priliv bolnikov na urgentne ambulante, kar bo zahtevalo še več prilagoditev in iskanje rešitev.
Ključne besede: atipična, pljučnica, 2024, šolarji, bolezen, infekcijska, klinika