Alternativna medicina je področje, ki pogosto sproža močna mnenja, tako med zagovorniki kot tudi med skeptiki. Gre za zbirko praks in metod zdravljenja, ki se razlikujejo od konvencionalne medicine.
V poplavi informacij, ki krožijo o učinkih alternativnih pristopov, pa se pogosto pojavljajo tudi številni miti in zmote.
Alternativna medicina, nemalokrat imenovana funkcionalna ali holistična medicina, še pogosteje pa celostno zdravljenje, zajema izredno široko področje in vrsto medicinskih, s strani uradne medicine nepriznanih praks. Kljub temu javnomnenjske raziskave kažejo, da celostnemu zdravljenju zaupa kar 56 % žensk in 44 % moških, starejših od 35 let, ta odstotek pa iz leta v leto še narašča.
Navsezadnje na priljubljenost celostnega zdravljenja kaže dejstvo, da se med 60 in 80 % posameznikov s kroničnimi zdravstvenimi težavami poslužuje prav storitev alternativne medicine, ki jih večina ocenjuje kot uspešne oblike zdravljenja.
Celostno zdravljenje – mit ali resnica?
Z osredotočanjem na razumevanje temeljnih vzrokov telesnih neravnovesij in preprečevanje razvoja bolezni celostno zdravljenje presega tradicionalne modele uradne medicinske oskrbe, a področje alternativne medicine kljub uspešnosti terapevtskih tehnik še ni zakonsko urejeno.
Slovenija je bila že leta 2004 edina članica Evropske unije, ki zdravilstva ni imela zakonsko opredeljenega. V letu 2007 je bil sicer podan predlog zakona o zdravilstvu in ta je v nadaljnjih letih doživel obilo sprememb, uveljavil pa se ni nikdar. V njem je med drugim določeno, da mora zdravilec imeti zaključeno najmanj srednjo zdravstveno izobrazbo oziroma najmanj srednjo strokovno izobrazbo z opravljenim preizkusom znanja iz zdravstvenih vsebin, še bolje pa je, v kolikor ima oseba, posvečena celostnemu zdravljenju, zaključeno medicinsko fakulteto.
Med slednje sodi tudi dr. Simona Korenčan, strokovna vodja centra funkcionalne medicine Vibrium, ki združuje najboljše prvine tako enega kot drugega področja – klasične in alternativne medicine.
Predvsem o slednji med populacijo krožijo številni miti.
Mit št. 1: Alternativna medicina ni podprta z znanstvenimi dokazi.
➡️ Ne drži.
Po definiciji alternativne medicine vsakršno zdravilstvo in s tem tudi celostno zdravljenje s strani znanosti in uradne medicine res ni ne priznano ne podprto, kajti psiholoških učinkov celostnega zdravljenja naj ne bi bilo mogoče dokazati. Neodvisno od tega znanost in raziskovalno delo napredujeta na vseh področjih, zato je danes možno utemeljiti tudi pozitivne rezultate različnih alternativnih metod zdravljenja, ki so znanstveno dokazane ter izkustveno potrjene.
V primerjavi z uradno medicino so te veliko nežnejše in prijaznejše do telesa, kar je ena od osnovnih prednosti celostnega zdravljenja, osredotočenega tako na odpravo simptomov kot primarnih vzrokov za razvoj bolezni ali težav. Celostno zdravljenje se je tako pokazalo kot nadvse učinkovita metoda zdravljenja izgorelosti, alergij, kroničnih bolečin, okužb dihal, prebavnih motenj in številnih drugih telesnih neravnovesij.
Mit št. 2: Alternativna medicina je povsem varna, ker pri zdravljenju sloni na naravnih metodah.
➡️ Drži.
Celostno zdravljenje je usmerjeno v obvladovanje kroničnih bolezni, preprečevanje nastanka (novih) bolezni, zaviranje napredovanja že obstoječih bolezni, izboljšanje kakovosti življenja in podporo duševnega zdravja. Ob tem da vzpostavlja telesno in duševno ravnovesje ter stremi k dolgotrajnim rezultatom, do katerih vodi spremenjen življenjski slog, ga odlikujeta personalizirana obravnava in celovit pristop.
Celostno zdravljenje tako prej kot karkoli drugega pomeni skrb za trajno dobro počutje, pri čemer se upoštevajo redna telesna aktivnost, zdrava prehrana, tehnike sproščanja, meditacija, po potrebi uživanje kakovostnih prehranskih dopolnil in različne tehnike zdravljenja (za primer bioresonanca, hiperbarična kisikova terapija, terapija z dušikovim oksidom, medicinska hipnoza itn.), v povezavi s katerimi v določenih primerih vendar velja upoštevati omejitve, saj se je na ta način mogoče izogniti vsakršnemu tveganju.
Mit št. 3: Alternativna medicina lahko nadomesti konvencionalno zdravljenje.
➡️ Ne drži.
Celostno zdravljenje v ospredje postavlja naravne in neinvazivne metode zdravljenja, s katerimi se zmanjša tveganje za nastanek stranskih učinkov. Različne terapevtske tehnike krepijo imunski sistem, vodijo k duševni stabilnosti, obvladujejo kronične bolezni, med njimi artritis, diabetes in visok krvni tlak, ter ponujajo možnost boljše skrbi za zdravje.
Ne glede na to prilagojene specialistične terapije, ko gre za zdravljenje obstoječih bolezni, veljajo za uradni medicini dopolnilne oblike zdravljenja, medtem ko v primeru vzdrževanja splošnega ravnovesja ali preprečevanja razvoja bolezni, torej preventivno, lahko v celoti nadomestijo konvencionalne oblike zdravljenja.
Prednost centra funkcionalne medicine Vibrium je, da pod vodstvom Simone Korenčan, doktorice klasične medicine, alternativne tehnike združuje in povezuje z uradno medicino, kar zagotavlja daleč najboljše rezultate.
Mit št. 4: Alternativna medicina temelji izključno na placebo učinku.
➡️ Ne drži.
Metode celostnega zdravljenja morda niso dokazljive na enak način kakor postopki uradne medicine, za kar gre razlog iskati tudi v tem, da so alternativne tehnike prilagojene posamezniku in zato že same po sebi onemogočajo merljivost, vendar preverjeno izboljšujejo zdravstveno stanje pacientov.
Hiperbarična kisikova terapija denimo dokazano pozitivno učinkuje pod tlakom med 1.5 in 2.0 bara, in sicer v povezavi z izgorelostjo, s fibromialgijo, z oslabljenim imunskim sistemom, s stanji po pretresu možganov, s težavami po obsevanju, s slabo cirkulacijo ter s številnimi drugimi.
Nasprotno terapija celične regulacije povsem neposredno vpliva na celično membrano, medicinska termografija pa na temelju infrardeče kamere zazna in prikaže temperaturne vzorce na površini kože ter na ta način identificira šibka telesna območja še pred nastopom simptomov, zaradi česar se uporablja kot preventivna metoda odkrivanja vnetij in motenj prekrvavitev z namenom preprečevanja razvoja bolezni.
Mit št. 5: Vse metode alternativne medicine so enako učinkovite pri vseh pacientih.
➡️ Ne drži.
Celostno zdravljenje zahteva posamezniku personaliziran, prilagojen način zdravljenja, skladen z njegovimi zdravstvenimi potrebami. S tem namenom se vselej priporoča posvet s strokovnjakom, ki na osnovi pogovora s pacientom in njegovega pregleda oblikuje strokovno podprt načrt zdravljenja, nakar se uvedejo zanj najprimernejše naravne terapije, nato pa se posameznika spodbudi še k spremembi življenjskega sloga, vključujoč režim prehranjevanja, gibanja ter soočanja s stresom.
Iz vsega sledi, da celostno zdravljenje sloni na načelu raznolikosti telesnega ustroja. Vsako telo je namreč edinstveno, to pa pomeni, da potrebuje tudi prilagojeno oskrbo in personaliziran pristop k zdravljenju, saj šele razumevanje tega vodi k odpravi simptomov ter temeljnih vzrokov za razvoj bolezni.
V centru funkcionalne medicine Vibrium se strokovno osebje poslužuje naprednih diagnostičnih tehnologij in poglobljenih terapevtskih tehnik celostnega zdravljenja, a obenem ne zanemarja pomena uradne medicine. Marsikatero zdravstveno stanje je namreč možno premagati izključno ob povezovanju obeh področij.
Z namenom priprave prilagojenega načrta celostnega zdravljenja se obrnite na center funkcionalne medicine Vibrium, kjer strokovno osebje pregleda vašo zdravstveno dokumentacijo, se posveti zdravstveni in družinski anamnezi, diagnosticira prisotne zdravstvene težave ter pripravi personaliziran načrt zdravljenja.
Ključne besede: Alternativna medicina, miti in resnice, zdravje