Strokovne ekskurzije za dijake: Od Grčije do bolj dostopnih destinacij
19. 11. 2024 ob 11:39
Gimnazija Ptuj letos nadomešča drago ekskurzijo v Grčijo s krajšimi in cenovno ugodnejšimi destinacijami, da bodo dostopne večjemu številu dijakov.
V preteklih dveh letih je Gimnazija Ptuj za dijake prvih letnikov organizirala zgodovinsko ekskurzijo po poteh klasične Grčije. Čeprav je bila ekskurzija neobvezna, se je zanjo odločila večina dijakov. Cena šestdnevnega potovanja, ki je znašala okoli 600 evrov na dijaka, je predstavljala znatno finančno breme za mnoge starše. Poleg osnovnih stroškov so morali poskrbeti tudi za primerna oblačila in obutev ter dodatne izdatke za pijačo, prigrizke in druge potrebščine.
Finančne stiske staršev in najem kreditov
Za nekatere starše je bila ekskurzija v Grčijo velika finančna obremenitev. Mnogi so potrebna sredstva zbirali s pomočjo starih staršev in sorodnikov, nekateri pa so bili celo prisiljeni vzeti kredit. Letos si bodo starši lahko oddahnili, saj ekskurzije v Grčijo ne bo. To pomeni tudi manj prošenj dijakov za sodelovanje v finančno zahtevnih izobraževalnih potovanjih. Po drugi strani so dijaki premožnejših staršev izrazili razočaranje, saj je bila ekskurzija v Grčijo zelo priljubljena.
Cenovno dostopnejše ekskurzije v letošnjem letu
Ravnatelj Gimnazije Ptuj, Boštjan Šeruga, je pojasnil, da bodo letos organizirali krajše in cenovno ugodnejše strokovne ekskurzije. Dijaki bodo lahko obiskali destinacije, kot so Auschwitz, Gradec, Trst, München, Salzburg, Benetke, Firence in Dunaj. Te ekskurzije so bolj dostopne večjemu številu dijakov. »Destinacije ekskurzij so del strokovno-pedagoške odločitve in včasih se katera izmed njih izvaja dve leti zaporedoma in potem kakšno leto ali dve spet ne,« Eksotične destinacije na drugih šolah
V Sloveniji je praksa strokovnih ekskurzij raznolika. Nekatere šole so šle še dlje in organizirajo potovanja na eksotične kraje, kot sta Nova Zelandija ali Madagaskar. Marsikdo meni, da ekskurzije, ki stanejo več sto evrov, ne sodijo v šolski prostor. Starši, ki si želijo tovrstnih izkušenj za svoje otroke, lahko takšna potovanja organizirajo v lastni režiji preko turističnih agencij.
Priporočila ministrstva za izobraževanje
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) svetuje zmernost pri organizaciji nadstandardnih ekskurzij. Priporočajo, da te ostanejo finančno dostopne in neobvezne, da ne posegajo v pouk in niso financirane iz javnih sredstev. Ekskurzije, ki presegajo osnovne potrebe, naj bi bile organizirane zgolj med počitnicami, da ne povzročajo razlik in finančnih stisk med dijaki.
S tem pristopom želijo zagotoviti enake možnosti za vse dijake, ne glede na njihov finančni položaj.
Ključne besede: strokovne ekskurzije, gimnazija Ptuj, dijaki, izleti