Vinarji v skrbeh, količinsko tako slabe trgatve ne pomnijo. Letos pričakujejo pomoč države
07. 11. 2024 ob 12:33
Zaradi močno zmanjšane letine se slovenski vinogradniki soočajo z izzivi, ki bi lahko vplivali na celoten sektor, še posebej na pridelavo belega vina.
Letošnje Martinovo bo za slovenske vinarje in vinogradnike precej grenko, saj je letošnja letina zaradi slabih vremenskih razmer znatno nižja. Prvi mož Vinske družbe Slovenije, Marjan Colja, opozarja, da se v zadnjih desetletjih ne spomni tako slabe trgatve – pridelka je letos kar za 35 % manj kot prejšnja leta. Kljub nižjim količinam pa kakovost pridelanega grozdja ostaja visoka. Colja poudarja, da je letošnje leto za pridelovalce posebno težko, saj so stroški proizvodnje veliki, pridelek pa močno zmanjšan. Poleg težav v Sloveniji podobno slabe letine beležijo še drugod po Balkanu, medtem ko imajo države, kot so Italija, Francija in Španija, višek pridelka.Vinarji se zato obračajo na kmetijsko ministrstvo in upajo na podporo, saj bodo sicer težko preživeli naslednjo sezono. Poleg tega je letos zaradi manjših količin grozdja prišlo do rasti odkupnih cen, predvsem za belo grozdje, kar ustvarja dodatne stroške za vinarje. Slovenski vinarji opozarjajo, da bi lahko primanjkljaj domačega vina na trgu nadomestili s tujim vinom nižje kakovosti, če se razmere ne bodo izboljšale.Statistični urad RS je potrdil, da je letošnja letina količinsko podpovprečna. Skupen pridelek naj bi znašal okoli 72.000 ton, kar je manj od lanskega leta in povprečja zadnjih desetih let. Slovensko vinogradništvo obsega okoli 14.404 hektarje vinogradov, v katerih bele sorte obsegajo kar 70 % površin. Kljub nižjemu pridelku pa Slovenija ostaja pomemben izvozni trg za vino, saj je lani izvozila za 19,6 milijona evrov vina, največ v ZDA, Italijo in na Hrvaško.
Ključne besede: Martinovo, slovenski vinarji, vinogradništvo, slaba letina, slovensko vino, vinogradniška statistika, vino Slovenija