Kadrovska kriza v domovih za starejše: preobremenjenost zaposlenih in pomanjkanje mladih kadrov
22. 10. 2024 ob 06:28
Pomanjkanje osebja in preobremenjenost zaposlenih v domovih za starejše ogrožata kakovost oskrbe. Kljub ukrepom ostaja zanimanje za zaposlitev med mladimi nizko, delodajalci pa se soočajo s težavami pri kadrovanju.
Zaposleni v domovih za starejše so vedno bolj preobremenjeni, starostna struktura zaposlenih pa se vztrajno povečuje. Predsednica Aktiva vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, Alenka Vipavec, opozarja, da so pogoste tako kratkotrajne kot dolgotrajne bolniške odsotnosti, ki jih zaradi pomanjkanja kadra ni mogoče ustrezno nadomestiti. Celotni sistem zdravstvene oskrbe v domovih za starejše se trenutno vzdržuje predvsem zaradi izjemne požrtvovalnosti zaposlenih, ki kljub težkim razmeram vztrajajo pri svojem delu.Zaradi kadrovske krize in preobremenjenosti osebja pa so stanovalci v domovih prikrajšani pri osnovnih življenjskih potrebah, kot so pomoč pri premikanju na invalidski voziček, osebna higiena in prehranjevanje. Kakovost oskrbe je zaradi tega pod pričakovano ravnjo varne in strokovne zdravstvene obravnave.Kljub prizadevanjem, da bi v domove pritegnili mlajše generacije delavcev, se na razpise za prosta delovna mesta prijavi zelo malo kandidatov. Tudi tisti, ki se prijavijo, pogosto odstopijo, saj jih odvrnejo neugodni delovni pogoji, kot so delo v izmenah, vikendi in prazniki, ter slabše plačilo v primerjavi z drugimi panogami. Pri Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije opozarjajo na številne zavajajoče objave delovnih mest, kjer delodajalci kljub objavam v resnici ne nameravajo zaposliti novih delavcev, da bi prihranili na stroških za plače.Težava je tudi pomanjkanje komunikacije delodajalcev s kandidati, saj veliko delodajalcev ne obvešča prijavljenih o rezultatih razpisov, kar negativno vpliva na iskanje kadra v tej panogi. Zaradi neurejenih razmer se vedno več usposobljenih strokovnjakov odloča za delo v drugih sektorjih.Na ministrstvu za solidarno prihodnost, pod vodstvom ministra Simona Maljevca, priznavajo, da težave v kadrovanju in preobremenjenosti niso novost. Poleti so sprejeli kadrovski zakon z ukrepi za izboljšanje razmer, med katerimi so olajšane prekvalifikacije, štipendije ter dvig plač v javnem sektorju. Maljevac je v stiku z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel, s katero sodeluje pri iskanju rešitev za izboljšanje pogojev dela v domovih za starejše.
Ključne besede: preobremenjenost zaposlenih, kadrovska kriza, domovi za starejše, pomanjkanje kadra, kakovost oskrbe, delovni pogoji